Obóz MDP gm. Hrubieszów organizowany przez OSP w Brodzicy – Biały Dunajec 2019

W dniach 13.07.2019 – 26.07.2019 czterdziestu ośmiu członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu Gminy Hrubieszów wzięło udział w obozie szkoleniowo-wypoczynkowym w Białym Dunajcu.

Na program obozu składała się część szkoleniowa, teoretyczna i praktyczna, oraz aktywny wypoczynek w polskich Tatrach. Obóz miał również na celu przygotowanie młodzieży do działalności społecznej w szeregach OSP oraz popularyzację służby PSP.

Zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne odpowiadały przygotowaniu i możliwościom wszystkich uczestników obozu. Część szkoleniowa polegała na zapoznaniu młodzieży z zagrożeniami, jakie każdy z nas może spotkać w swoim otoczeniu, na przykład Barszcz Sosnowskiego, a także zagrożeniami wynikającymi z rozwoju cywilizacji i postępu technicznego, takimi jak wypadki samochodowe, wypadki w domu, czy uzależnienia.

Oprócz przedstawienia podstawowych aktów prawnych dotyczących funkcjonowania MDP, OSP oraz PSP, tematami zajęć teoretycznych były także zasady ochrony przeciwpożarowej obejmujące przyczyny powstawania pożarów i ich następstwa. W tej części, druhowie także poznali podstawy pierwszej pomocy przedmedycznej, obejmujące pomoc w przypadkach utraty przytomności, urazów czy też poparzeń o różnym stopniu.

Podczas zajęć wielokrotnie przywoływane były przykłady z akcji pożarniczych oraz ratowniczych KP PSP w Zakopanem, OSP Biały Dunajec oraz OSP Poronin.

Zajęcia praktyczne miały charakter ćwiczeniowy, podczas których druhowie mieli okazję doskonalić elementy pierwszej pomocy, takie jak resuscytacja krążeniowo-oddechowa, a także będąca częścią sportu pożarniczego sztafeta pożarnicza wraz z rozwijaniem linii gaśniczych. Umiejętności te doskonalone były również podczas wizyt w KP PSP w Zakopanem, OSP Biały Dunajec oraz OSP Poronin, poza prezentacją sprzętu ratowniczo-gaśniczego, młodzież poszerzała praktyczną wiedzę pożarniczą oraz ćwiczyła użycie podstawowego sprzętu będącego na wyposażeniu PSP oraz OSP. Ponadto, druhowie ćwiczyli czynności ratownicze z zakresu pierwszej pomocy z użyciem fantomów i resuscytatora AMBU.

Nieodłącznym elementem zajęć były także ćwiczenia z zakresu musztry, doskonalone we wszystkich plutonach, czego efektem końcowym był uroczysty przemarsz na plac apelowy przed wieńczącym obóz apelem końcowym.

Poza zajęciami, członkowie obozu korzystali ze sprzyjającej pogody przez niemal cały pobyt. Przez pierwsze dni obozu, druhowie poznali uroki górskich krajobrazów podczas pieszych wędrówek po okolicy. Nie zabrakło również wycieczek w polskie góry, podczas których przemierzali szlaki Doliny Kościeliskiej, Wąwozu Kraków, Smoczej Jamy, a także przejście Jaskini Mroźnej będącą jedną z bardziej ekscytujących atrakcji turystycznych. Również z pomocą przewodnika, młodzież miała okazję podziwiać przepiękną naturę Polskich Tatr idąc szlakiem Hali Gąsienicowej docierając, aż nad Czarny Staw.

Nie mogło także zabraknąć wycieczek na zakopiańskie Krupówki oraz zwiedzania Zakopanego. Młodzi druhowie mogli podziwiać panoramę Tatr dzięki wycieczce na Gubałówkę połączonej ze zjazdem wyciągiem krzesełkowym Szymoszkowa. Nie zabrakło też tradycyjnego w górach zielonego kuligu rozpoczynającego się z rodzinnej miejscowości Kamila Stocha – Ząb, kontynuowanego wzdłuż pogórza Gubałówki. Kulig zakończony został biesiadą z ogniskiem w góralskim szałasie.

Podczas obozu młodzież z gminy Hrubieszów korzystała z atrakcji, jakie oferował ośrodek „Klimek”m.in. basen z jacuzzi, sala kominkowa czy świetlica w której odbywały się dyskoteki. Atrakcyjna okolica oferowała obiekty sportowe takie jak siłownia na świeżym powietrzu, boiska do gry w piłkę nożną i piłkę siatkową z których aktywnie korzystała młodzież.

Kadra obozu dbała o aktywny i kreatywny wypoczynek podopiecznych. Dbając o rozwój fizyczny druhów, poza codzienną zaprawą poranną organizowane były rozgrywki futbolowe oraz ping-pongowe. Ponadto, młodzież spędziła czas w Aquaparkach: Terma Bania w Białce Tatrzańskiej oraz Termach Chochołowskich w Chochołowie. Kreatywność druhów przejawiała się podczas konkursu plastycznego na plakaty dotyczący profilaktyki zdrowotnej i pożarnictwa. Zajęcia taneczne prowadzone przez instruktorkę Zumby uwydatniły wśród młodych druhów talent taneczny co zaowocowało opracowaniem układu tanecznego dla wszystkich 48 uczestników obozu. Młodzież mogła również wykazać się talentem pisarskim, tworząc poematy i piosenki obozowe, które były zaprezentowane podczas ogniska organizowanego na zakończenie obozu.

Obóz został sfinansowany dzięki dotacji: Gminy Hrubieszów, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Organizacja i zabezpieczenie medyczne: dh st.kpt. Piotr Sendecki.

 

Opracowanie i zdjęcia: KP PSP w Hrubieszowie

 

 

Skip to content