Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa

29 maja 2024 roku na Placu Zamkowym w Lublinie odbyły się centralne obchody Dnia Weterana Poza Granicami Państwa, w których uczestniczył Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski wraz z Lubelskim Komendantem Wojewódzkim PSP st. bryg. Zenonem Pisiewiczem.
Po uroczystej mszy świętej w Archikatedrze Lubelskiej odbył się apel z udziałem weteranów na Placu Zamkowym w Lublinie, po którym odwiedzający Błonia Lubelskie mogli obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego i innych służb mundurowych oraz spróbować wojskowej grochówki.
To także święto funkcjonariuszy w Państwowej Straży Pożarnej, którzy uczestniczyli w działaniach ratowniczych poza granicami państwa. W Państwowej Straży Pożarnej jest 23 weteranów.
Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dwóch funkcjonariuszy PSP otrzymało status weterana–funkcjonariusza oraz zostali odznaczeni Odznaką Honorową “Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej”.
Bryg. Grzegorz Borowiec w przeszłości wielokrotnie dowodził grupami ratowniczymi poza granicami kraju. Na szczególne podkreślenie zasługuje udział w działaniach poszukiwawczo ratowniczych, prowadzonych w lutym 2023 r., po trzęsieniu ziemi w Turcji, gdzie jako dowódca grupy ratowniczej kierował działaniami ratowniczymi w miejscowości Besni, w wyniku których uratowano 12 osób spod zawalonych budynków.
Mł. kpt. Łukasz Spurtacz wielokrotnie brał udział w akcjach ratowniczych poza granicami kraju, w tym m. in. w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych prowadzonych w 2020 roku, po wybuchu saletry amonowej w Bejrucie. Wówczas pełnił funkcję oficera ds. bezpieczeństwa budowli oraz materiałów niebezpiecznych grupy ratowniczej USAR Poland. Odpowiadał za bezpieczeństwo grupy podczas działań ratowniczych. Wraz z zespołem rozpoznania dokonywał oceny potencjalnych miejsc, gdzie mogą znajdować się osoby poszkodowane.
Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa jest stosunkowo nowym świętem w polskim kalendarzu. Ustanowił je Sejm RP w 2011 roku, na mocy Ustawy o weteranach działań poza granicami państwa.
Dzień ten po raz pierwszy obchodzony był w roku 2003, w rocznicę powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych Nadzoru Rozejmu (UNTSO) w 1948 roku w celu monitorowania zawieszenia broni po zakończeniu w tym samym roku wojny izraelsko-arabskiej, która była pierwszą w historii misją pokojową ONZ. Dzisiejsze święto jest okazją do przypomnienia historii polskich działań mających na celu uhonorowanie weteranów.
Opracowanie i zdjęcia: mł. kpt. Tomasz Stachyra
Skip to content