Bezpieczeństwo podczas żniw – apelujemy o ostrożność!

Pożary w rolnictwie, a w szczególności w indywidualnych gospodarstwach rolnych, wskazują, iż powstające pożary niosą za sobą duże straty w mieniu i dobytku. Najczęściej prowadzą do całkowitego zniszczenia zabudowy zagrodowej, zdarza się również rozprzestrzenienie ognia na budynki mieszkalne zlokalizowane w niewielkiej odległości od ww. budynków.
Okres wzmożonych prac polowych wynikający z rozpoczęcia żniw i omłotów niesie za sobą poważne zagrożenie pożarowe. W związku z powyższym przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego dotyczące zabezpieczenia przeciwpożarowego przy zbiorze, transporcie i składowaniu palnych płodów rolnych, których stosowanie pozwoli ograniczyć zagrożenia pożarowe na tych obszarach.

Palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transporcie jest ZABRONIONE!

Używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych jest ZABRONIONE!

Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest ZABRONIONE!

Należy zabezpieczyć urządzenia wydechowe silników spalinowych przed wylotem iskier.

Produkty roślinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. W przypadku konieczności składowania produktów niedosuszonych  należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.

Od 1 czerwca strażacy w całej Polsce interweniowali 496 razy w związku z pożarami na terenach rolniczych:

  • pożary upraw rolnych oraz pożary powstałe podczas zbiorów – 409 pożarów,
  • pożary maszyn rolniczych, traktorów, środków transportu związanego z rolnictwem – 87 pożarów.

Najwięcej interwencji odnotowano:

  • woj. mazowieckie – 55 pożarów,
  • woj. wielkopolskie – 54 pożary,
  • woj. łódzkie – 52 pożary.

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo pożarowe podczas żniw!

Źródło: KG PSP

 

Przejdź do treści