Podsumowanie działań ratowniczych na terenie woj. lubelskiego w 2024 roku

W 2024 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej z woj. lubelskiego interweniowały 23674 razy, co w porównaniu z rokiem 2023 stanowi wzrost liczby interwencji o 10,31 %, tj. o 2212 zdarzeń.

W ogólnej liczbie zdarzeń pożary stanowiły (5657 zdarzeń – wzrost o 656), a ich ilość w porównaniu z rokiem 2023  wzrosła o 13,12 %.

1900 razy interweniowali w pożarach budynków mieszkalnych – Apelujemy o montaż czujek dymu, które zaalarmują nas o niebezpieczeństwie w momencie, kiedy pożar jest jeszcze w zarodku, co pozwoli w porę ewakuować ludzi oraz zmniejszy skutki pożaru.

Wzrosła o 8,87 %, (tj. o 1331 zdarzeń) ilość miejscowych zagrożeń w porównaniu do roku 2023. Miejscowe zagrożenia stanowiły (16344 zdarzeń) ogółu interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej w 2024 r.

Ilość alarmów fałszywych w roku 2024 to (1673 zdarzeń). Rok wcześniej zanotowano tych zdarzeń o 225 mniej (1448). Alarmy fałszywe to nic innego jak wezwania podmiotów KSRG lub JOP do zdarzeń, które faktycznie nie miały miejsca. W obrębie tej grupy zdarzeń wyróżniamy alarmy fałszywe:

  • złośliwe – zgłaszając zdarzenie sprawca miał na celu wprowadzenie podmiotów ratowniczych w błąd,
  • w dobrej wierze – zgłaszający zdarzenie zaobserwował oznaki, które w ocenie zgłaszającego mogły wskazywać na występowanie zagrożenia, np. dymy, pary, zapachy lecz po przybyciu na miejsce nie stwierdzono istniejącego zagrożenia,
  • z instalacji wykrywania – zgłaszane przez instalacje wykrywania pożaru lub innych zagrożeń, spowodowane wadliwym zadziałaniem systemów, bądź ich nieodpowiednią obsługą, niewymagające podjęcia działań ratowniczych przez podmioty ratownicze JOP. Dotyczy również zdarzeń wykrytych przez czujkę tlenku węgla.

Ponadto, w związku z emisją tlenku węgla, strażacy w woj. lubelskim odnotowali w 2024 roku 169 interwencji, w których 51 osób zostało poszkodowanych a 1 uległa śmiertelnemu zatruciu czadem.

Apelujemy o montaż czujek tlenku węgla, które w porę zasygnalizują obecność śmiertelnie toksycznego tlenku węgla, który nie jest wyczuwalny ludzkimi zmysłami.

W 2024 roku strażacy z woj. lubelskiego brali  również udział w działaniach ratowniczych na terenach powodziowych, gdzie zajmowali się ewakuacją mieszkańców, umacnianiem wałów przeciwpowodziowych, łącznością i koordynacją działań ratowniczych a także niezbędnym w takich zdarzeniach wsparciem psychologicznym.

Opracowanie: mł. kpt. Tomasz Stachyra

 

 

Skip to content