„Bezpieczne ferie 2025”. Lubelskie służby w gotowości
Blisko 300 tysięcy uczniów z 2300 placówek oświatowych z województwa lubelskiego 17 lutego rozpocznie ferie zimowe. O bezpieczeństwie w trakcie tego okresu rozmawiano w piątek na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się w Sali Kolumnowej LUW.
W posiedzeniu udział wzięli wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, wicewojewodowie Wojciech Wołoch i Andrzej Maj, a także przedstawiciele służb, m.in. policji, straży pożarnej, Inspekcji Transportu Drogowego, kuratorium oświaty, czy sanepidu.
To moment, kiedy wymieniamy się informacjami, a przede wszystkim przygotowujemy się do tego, co przed nami. Czeka nas zwiększone natężenie ruchu, nieprzewidywalne warunki atmosferyczne. Bardzo zależy nam na bezpieczeństwie tych, którzy są najmłodsi i najczęściej wyruszają na ferie zbiorowymi środkami komunikacji. Ważne jest dla nas, by reagować przed, a nie po fakcie
– podkreślał wojewoda Krzysztof Komorski.
Mamy wiele możliwości, by kontrolować i zlecać kontrole pojazdów, którymi będą podróżować nasze dzieci. Służby są do tego przygotowane. Pamiętajmy jednak również, że województwo lubelskie nie będzie tylko województwem wysyłającym dzieci na ferie, ale także regionem, przez które przejeżdżać będą autokary wiozące na wypoczynek. Część z tych dzieci będzie spędzać ferie także tu, u rodziny, czy na naszych stokach narciarskich. O tym będziemy rozmawiać, by być gotowym na każdy wariant
– dodawał wicewojewoda Wojciech Wołoch.
Podczas posiedzenia dyskutowano także na temat ogólnopolskiej akcji, koordynowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, zachęcającej do spędzenia ferii na terenach województw, które w minionym roku ucierpiały z powodu powodzi.
Apelujemy o tworzenie takich możliwości i wsparcie lokalnej turystyki na terenach dotkniętych kryzysem hydrologicznym
– zachęcał Krzysztof Komorski.
Kontrole straży i policji
Kontrole w województwie lubelskim prowadzić będą przede wszystkim przedstawiciele służb mundurowych. Straż pożarna swoje działania skoncentruje na trzech płaszczyznach.
Pierwszą są kontrole miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży. Drugi aspekt to kampanie edukacyjne, jak „Bezpieczne Lodowiska”, „Bezpieczne Ferie”, czy „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa”. Trzeci aspekt to nacisk na przygotowanie sprzętu, umożliwiającego dotarcie w zimowych warunkach do poszkodowanych. Ten sprzęt jest w pełnej gotowości
– zaznaczał st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.
Zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży jest dla nas priorytetowym zadaniem
– mówiła natomiast krótko nadkomisarz Anna Kamola z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, która szczególny nacisk będzie kładła na kontrolę autokarów wiozących dzieci na zorganizowany wypoczynek.
Zachęcamy do zgłaszania kontroli autokarów. W minionym roku przeprowadziliśmy ich 130. Te kontrole są niezwykle ważne i decydują o bezpieczeństwie
– przyznała Anna Kamola.
Wykaz punktów kontroli autokarów można znaleźć na stronie policja.pl oraz lubelska.policja.gov.pl. W Lublinie znajdują się one przy Muzeum Wsi Lubelskiej oraz przy hali MOSiR przy al. Zygmuntowskich.
Policja zamierza sprawdzać także miejsca, w których młodzież może być narażona na wychłodzenia.
Źródło: Lubelski Urząd Wojewódzki
Zdjęcia: LUW