Aktualności, Ważny news, Wiadomości
IV SEJMIK MŁODZIEŻOWYCH DRUŻYN POŻARNICZYCH WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO
7 grudnia 2024 roku Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Lublinie zorganizował IV Sejmik Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Województwa Lubelskiego.
W wydarzeniu uczestniczył Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Grzegorz Szyszko w asyście Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Zenona Pisiewicza. Wydarzenie odbywa się w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym w godzinach 10:00-16:00.
Przybyłych gości przywitał Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP dh Marian Starownik, który podkreślił znaczenie dzisiejszego spotkania w następujących słowach: „To tu na Lubelszczyźnie powstał pomysł aby tworzyć ruch społeczny pn. Sejmik Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, który organizowany jest każdego roku. Za przykładem naszym poszło sześć województw w Polsce. To zasługuje na słowa najwyższego uznania.”
Następnie głos zabrał Zastępca Komendanta Głównego PSP st. bryg. Grzegorz Szyszko, który zwracając się do wszystkich poprosił: „abyście dbali o markę Sejmiku Województwa Lubelskiego i zachęcali inne Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze podczas spotkań w Polsce do tworzenia sejmików aby młodzież z MDP miała swoje święto i żeby mogli się spotkać i wymienić się swoimi doświadczeniami.” Komendant Główny PSP podkreślił również potrzebę nagłaśniania kampanii informacyjnej pn. „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” dot. montowania w naszych domach czujki dymu i tlenku węgla, które w porę zasygnalizują niebezpieczeństwo pożaru lub obecność niewyczuwalnego ludzkimi zmysłami tlenku węgla.
Podczas spotkania Lubelski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Zenon Pisiewicz wręczył okolicznościowe dyplomy uznania wraz z upominkami dla druhen i druhów Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Gałęzowie, którzy ofiarnie udzielili pomocy koleżance z drużyny, która podczas wspólnej przejażdżki rowerowej uderzyła głową w drzewo, złamała rękę i straciła przytomność. Podjęte natychmiastowe działania, polegające na skontaktowaniu się z rodzicami, poinformowaniu o wypadku, podaniu lokalizacji i obserwacji poszkodowanej, przyczyniły się do szybkiego zdiagnozowania i udzielenia właściwej pomocy przez przybyłe służby ratownicze. Lubelski Komendant Wojewódzki podkreślił, że „taka postawa będzie inspiracją dla innych i przypomnieniem, że odwaga i troska o drugiego człowieka mogą czynić cuda”.
Celem dzisiejszego spotkania jest integracja środowiska strażackiego oraz wymiana doświadczeń opiekunów i członków młodzieżowych drużyn pożarniczych z terenu naszego województwa. Odbywa się sesja plenarna oraz różne panele tematyczne dla opiekunów i warsztaty dla młodzieży prowadzone przez specjalistów. Przekazana wiedza oraz różnorodne informacje wpłyną z pewnością na dynamiczny rozwój osobisty młodego adepta pożarnictwa, jak i całej drużyny, z pewnością przełożą się też na poprawę pracy z młodzieżą i na jej rzecz, co w przyszłości zaowocuje poprawą bezpieczeństwa w naszym regionie.
Tematyka jaka jest poruszana na Sejmiku z podziałem na panel dla opiekunów i warsztaty dla młodzieży to m.in.: informacje o Fundacji DKMS, standardy ochrony małoletnich, obozy MDP, pierwsza pomoc przedmedyczna, ochrona środowiska z MDP, historia w straży, informacje o Akademii Pożarniczej, jak promować jednostkę w mediach społecznościowych.
W trakcie trwania Sejmiku są wystawione stoiska od takich podmiotów jak: KRUS OR Lublin, NFZ O/Lublin, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolniczego OT Lublin, Wytwórnia Umundurowania Strażackiego, Wojewódzka Komisja Historyczna, Akademia Pożarnicza, Fundacja DKMS i Koło Gospodyń Wiejskich.
Dodatkowym wydarzeniem podczas Sejmiku jest prowadzona akcja ZOSTAŃ DAWCĄ SZPIKU, czyli rejestracja potencjalnych dawców szpiku w ramach współpracy z Fundacją DKMS, do której serdecznie namawiamy… nas nie kosztuje to wiele, a komuś może uratować życie.
Program sejmiku:
– godz.9-10 – przyjazd uczestników i rejestracja
– godz. 10-11 – oficjalne rozpoczęcie
– godz. 11-13 – zajęcia w grupach: panel dla opiekunów i warsztaty dla młodzieży
– godz. 13-14 – przerwa obiadowa
– godz. 14-15 – zajęcia w grupach: panel dla opiekunów i warsztaty dla młodzieży
– godz. 15-16 – podsumowanie, podziękowania i zakończenie.
Pomiędzy godzinami odbywają się zajęcia w grupach oraz panel dla opiekunów, a dla młodzieży zajęcia i warsztaty tematyczne z różnych dziedzin z podziałem na kilka grup, które odbywają w salach szkoleniowych.
Opracowanie na podstawie informacji dh Agnieszki Prokopowicz OW ZOSP RP w Lublinie przygotował mł. kpt. Tomasz Stachyra
Zdjęcia: mł. kpt. Tomasz Stachyra