Kampania społeczna „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” na terenie powiatu kraśnickiego
W ostatnim czasie uwaga mediów i opinii publicznej skierowana była na zdarzenia związane z przejściem fali powodziowej, jaka przetoczyła się przez południowy zachód Polski. Jednakże nie mniej ważne poza usuwaniem skutków niszczycielskiego żywiołu są kwestie związane z bezpieczeństwem użytkowania obiektów mieszkalnych, zwłaszcza w przededniu rozpoczynającego się sezonu grzewczego.
17 października 2024 roku nastąpiła uroczysta inauguracja ogólnopolskiej kampanii w powiecie kraśnickim „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, której współorganizatorem jest Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku. Konferencję zaszczycą swoją obecnością:
– Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej – st. bryg. Paweł Frysztak;
– Wojewoda Lubelski – Pan Krzysztof Komorski;
– Wicewojewoda Lubelski – Pan Andrzej Maj;
– Lubelski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie – st. bryg. Zenon Pisiewicz;
– Starosta Kraśnicki – Pan Zbigniew Dżugaj.
Kampanię rozpoczęło szkolenie przeprowadzone przez pracowników CNBOP-PIB w Józefowie dla 45 osób (strażaków OSP i PSP z terenu powiatu kraśnickiego). Strażacy uzyskali Certyfikaty potwierdzające zdobycie wiedzy z zakresu montażu, konserwacji i użytkowania autonomicznych czujek dymu, gazu, tlenku węgla i ciepła.
Kolejnym krokiem było pozyskanie Partnerów akcji wśród firm powiatu kraśnickiego. Firmy, do których zwróciliśmy się o pomoc odpowiedziały na nasze zaproszenie. Udało nam się pozyskać około 600 czujek oraz dwie firmy zajmujące się reklamą zobowiązały się do wydrukowania 900 egzemplarzy ulotek oraz kilka plakatów wielkoformatowych, które rozwiesimy na terenie miasta Kraśnik.
Kraśniccy strażacy w ramach akcji podjęli współpracę z samorządami, aby wspólnie wytypować miejsca, gdzie te czujki będą przekazywane. Będą to przedszkola, szkoły, inne instytucje oraz domy jedno i wielorodzinne. Planujemy obdarowywać osoby starsze, samotne, weteranów oraz osoby lokalnie zasłużone. W ramach tej akcji każda osoba, u której zamontujemy czujkę otrzyma ww. ulotkę. Ponadto chcemy przeprowadzić cykl szkoleń w szkołach, przedszkolach, świetlicach wiejskich na temat bezpieczeństwa pożarowego, w szczególności z tematyki autonomicznych czujek dymu i czadu.
Kampania ma na celu promowanie montowania czujek dymu i czadu. Wierzymy, że te 600 czujek, które rozdysponujemy spowoduje, że społeczeństwo uświadomi sobie, że inwestycja w czujkę to niewielki koszt, a może uratować życie i zdrowie. Dodatkowo planujemy prowadzić kampanię internetową na stronie Komendy i portalach społecznościowych dodając regularnie nowe filmiki czy też plakaty z ważnymi informacjami na temat bezpieczeństwa.
Opracowanie: KP PSP w Kraśniku
Zdjęcia: mł. kpt. Tomasz Stachyra