Inauguracja kampanii PSP „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” i podpisanie porozumienia z Miastem Stołecznym Warszawa

W czwartek, 3 października 2024 r., na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy odbyła się konferencja prasowa z udziałem Komendanta Głównego PSP nadbryg. dr. inż. Mariusza Feltynowskiego oraz Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego, poświęcona zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem mieszkańców Warszawy oraz całego kraju.

Podczas spotkania Komendant Główny PSP oraz Prezydent m.st. Warszawy podpisali porozumienie o współpracy w zakresie propagowania działań prewencyjnych oraz szeroko pojętego bezpieczeństwa, w tym ochrony przeciwpożarowej, uwzględniając zadania realizowane przez Państwową Straż Pożarną i Miasto Stołeczne Warszawa.

Dzięki pierwszemu tego typu porozumieniu pomiędzy Miastem a Strażą Pożarną, będziemy mogli zadbać o to, aby Warszawianki i Warszawiacy byli bezpieczni, również w kwestiach dotyczących zagrożenia pożarowego

– podkreślił Prezydent Trzaskowski.

Komendant Główny PSP, zwracając się poprzez media do każdego obywatela, zaznaczył –

1 października rozpoczął się sezon grzewczy, a dziś podpisujemy porozumienie, które inicjuje współpracę wpisującą się w ogólnopolską kampanię dbania o bezpieczeństwo. W strategii KG PSP na lata 2024-2027, prewencja społeczna ma jedno z 4 kluczowych obszarów, bowiem musimy zadbać o edukację obywateli w zakresie bezpieczeństwa pożarowego.

Na mocy podpisanego dokumentu planowane są wspólne inicjatywy związane z bezpieczeństwem, mające na celu popularyzację wiedzy i umiejętności związanych z zapobieganiem, rozpoznawaniem zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń, jak również przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych.
Państwowa Straż Pożarna oraz Miasto Stołeczne Warszawa podejmują wspólne działania, by podnieść świadomość społeczeństwa jak minimalizować ryzyka zagrażające życiu i zdrowiu.

Rozpoczęcie sezonu grzewczego, które właśnie rusza, to kluczowy moment, w którym Państwowa Straż Pożarna szczególnie apeluje o zachowanie zasad bezpieczeństwa w naszych domach. Komendant Główny PSP inaugurując podczas dzisiejszego spotkania ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną Państwowej Straży Pożarnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa zaapelował do wszystkich:

Promujmy razem bezpieczeństwo, dbajmy o siebie!

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” to jedna z najważniejszych inicjatyw prewencji społecznej Państwowej Straży Pożarnej, której celem jest podniesienie świadomości na temat zagrożeń związanych z pożarami w mieszkaniach i domach jednorodzinnych oraz zatruciami tlenkiem węgla.

Akcja ma także na celu przypomnienie właścicielom, zarządcom i administratorom budynków mieszkalnych o obowiązujących przepisach i zasadach bezpieczeństwa przeciwpożarowego, takich jak m.in.:

  • zakaz przechowywania materiałów niebezpiecznych pożarowo w pomieszczeniach piwnicznych (a także na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy),
  • zakaz składowania na drogach komunikacji ogólnej służących ewakuacji wszelkich materiałów palnych lub umieszczania w ich obrębie przedmiotów w sposób zmniejszający ich wymaganą szerokość albo wysokość;
  • konieczności przeprowadzania obowiązkowych przeglądów instalacji technicznych w budynku (wentylacja, gaz, instalacje elektryczne, przewody kominowe).

W okresie jesienno-zimowym wzrasta ryzyko pożarów w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, najczęściej spowodowanych wadliwą lub niewłaściwą eksploatacją urządzeń grzewczych, elektrycznych oraz gazowych.
Od 1 stycznia do 2 października 2024 roku strażacy interweniowali już ponad 20,4 tys. razy w związku z pożarami w obiektach mieszkalnych, w których ponad 1,4 tys. osób odniosło obrażenia, a ponad 170 osób niestety straciło życie.

W sezonie grzewczym rośnie również liczba przypadków zatrucia tlenkiem węgla, nazywanego „cichym zabójcą”, ponieważ jest niewidoczny, bezwonny i niewyczuwalny.
Od 1 stycznia do 2 października 2024 roku strażacy brali udział w ponad 3,2 tys. interwencjach związanych z emisją tlenku węgla, w wyniku których ponad 860 osób uległo podtruciu, a niestety 26 osób straciło życie.

Pamiętajmy – czujka dymu i czujka tlenku węgla to „nasz pierwszy ratownik” – szybko alarmuje mieszkańców o zagrożeniu, dzięki czemu mogą się szybko ewakuować i wezwać służby ratownicze!

Państwowa Straż Pożarna od lat rekomenduje i apeluje m.in. poprzez kampanię informacyjną o instalowanie czujek, które zwiększają bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

W Komendzie Główniej PSP zakończyły się również prace nad projektem przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniającym rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, które wprowadzić ma między innymi obowiązek stosowania w mieszkaniach autonomicznych czujek dymu i autonomicznych czujek tlenku węgla. Projekt zmian przepisów został przekazany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji celem dalszego procedowania.

Apelujemy: Przestrzegajmy przepisów! Działajmy prewencyjnie! Instalujmy czujki dymu i czujki czadu!

Informacje na temat kampanii znajdują się na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej: Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! – Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

 

 

Źródło: KG PSP

Skip to content