Czujnik tlenku węgla na tle samochodów pożarniczych

Druga ofiara śmiertelna tlenku węgla (czadu) w woj. lubelskim

Śmiertelnie toksyczny tlenek węgla wydobywający się z piecyka gazowego był prawdopodobną przyczyną śmierci kobiety w Lublinie.

Na Lubelszczyźnie to już druga w tym sezonie grzewczym ofiara tego niezwykle toksycznego gazu nie wyczuwalnego ludzkimi zmysłami.

W Polsce od 1 października 2023 roku do 6 grudnia 2023 roku strażacy odnotowali 682 interwencje związane z tlenkiem węgla, w których 328 zostało poszkodowanych a 10 osób zmarło w wyniku zatrucia tym toksycznym gazem.

 

Szanowni Państwo, jak co roku Państwowa Straż Pożarna w kampanii informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” apeluje o montowanie czujników tlenku węgla, które odpowiednio wcześnie wykryją obecność śmiertelnego gazu jakim jest tlenek węgla!

To naprawdę niewielka inwestycja we własne bezpieczeństwo. Chcąc czuć się bezpiecznie we własnym domu zamontujmy czujnik czadu, który może uratować nasze zdrowie i życie.

Apelujemy o dokonanie okresowych przeglądów urządzeń grzewczych, układów wentylacji i odprowadzania spalin w budynkach mieszkalnych. Zaprośmy kominiarza zanim potrzebny będzie strażak!

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta również ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

Skip to content