Pożar drewnianego domu w Wolicy Śniatyckiej

Tragiczny pożar w Wolicy Śniatyckiej

W nocy z 5/6 lutego br., o godz. 3.22 zamojscy strażacy zostali poinformowani o pożarze budynku mieszkalnego usytuowanego w miejscowości Wolica Śniatycka gm. Komarów Osada. Do zdarzenia natychmiast skierowano zastępy PSP i OSP. Jako pierwsi na miejscu zdarzenia pojawili się strażacy z OSP w Zubowicach, którzy stwierdzili, że pożarem objęty był cały drewniany parterowy budynek mieszkalny. Na zewnątrz znajdowała się właścicielka domu, która poinformowała strażaków, że w jednym ze wskazanych  pomieszczeń znajdował się jej mąż. Wyziębionej kobiecie udzielono wsparcia psychicznego, a w celu ogrzania się, zabrano poszkodowaną do samochodu pożarniczego a następnie  przekazano ją zespołowi ratownictwa medycznego. 77 letnia właścicielka trafiła do szpitala. Pożar był w fazie rozwiniętej, przez co nie było możliwości wejścia strażaków do wnętrza budynku celem odnalezienia jego właściciel. W momencie podjęcia działań gaśniczych zawaleniu uległa drewniana konstrukcja dachu i stropu budynku. Zdalnie w miejscowości odłączono zasilanie w energię elektryczną. Dopiero po wstępnym  przygaszeniu pożaru strażacy zabezpieczeni w aparaty powietrzne mogli przeszukać pomieszczenia mieszkalne, gdzie w jednym z nich odnaleziono  w znacznym stopniu zwęglone ciało 88 letniego mężczyzny. W trakcie prac poszukiwawczych odnaleziono gazową butlę turystyczną, którą po schłodzeniu wyniesiono na zewnątrz. Podczas dogaszania pogorzeliska strażacy zauważyli ostrą amunicję znajdująca się w jednym ze spalonych pomieszczeń. Dla zapewnienia bezpieczeństwa ratowników odstąpiono od prowadzenia dogaszania i przemieszczono strażaków na bezpieczną odległość.

Dalsze działania straży pożarnych polegały na prowadzeniu zabezpieczenia miejsca zdarzenia w tym działań policyjnych pirotechników. Do działań skierowano także oficera dyspozycyjnego. Na miejsce akcji przyjechał także st. bryg. Jacek Sobczyński komendant miejski PSP w Zamościu.

W działaniach trwających ponad 5 godz. zaangażowano zastępy gaśnicze: 2 x JRG Zamość, OSP w: Zubowicach, Komarów, Antoniówka, Bródek.  Zużyto ok. 20 m3 wody. Przyczyny i okoliczności tego pożaru ustala policja, niemniej jednak nie wykluczamy, że pożar mógł powstać w wyniku nieszczelności przewodu dymowego.

Opracowanie i zdjęcia: KM PSP w Zamościu

 

 

 

 

Skip to content