Strażacy uratowali małe dziecko

3 stycznia 2023 roku Lubelski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Grzegorz Alinowski wyróżnił nagrodą pieniężną strażaków Rafała i Daniela Kozłowskich za uratowanie życia 2 letniego dziecka.

Bracia na co dzień pełnią służbę w jednostkach ratowniczo-gaśniczych JRG PSP Zamość i JRG PSP Szczebrzeszyn na terenie powiatu zamojskiego oraz są druhami jednostki OSP Majdan Wielki.

—————————————————————–

 

28 grudnia o godz. 19.27 zamojscy strażacy zostali poinformowani przez Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego, że w miejscowości Majdan Wielki gm. Krasnobród u niespełna 2 letniego dziecka doszło do zatrzymania oddechu, co określane jest stanem zagrożenia życia. W tym czasie Zespół Ratownictwa Medycznego nie był dostępny. Natychmiast do zdarzenia skierowano OSP w Majdanie Wielkim, 2 zastępy z JRG Zamość oraz zastęp z JRG Tomaszów Lub. (którzy mają bliżej).
Jako pierwsi na miejsce zdarzenia dotarli strażacy z OSP Majdan Wielki, którzy stwierdzili, że 21 miesięczny chłopczyk był bez oznak czynności życiowych. Z informacji obojgu rodziców wynikało, że dziecko było przeziębione i miało trudności z oddychaniem. Działania zastępu polegały na ocenie drożności dróg oddechowych i ich udrożnieniu przez druhów Rafała i Daniela Kozłowskich z OSP Majdan Wielki (bracia), a druh Tomasz Kostrubiec przygotował torbę ratowniczą OSP R1 oraz automatyczny defibrylator zewnętrzny AED. Po wykonaniu sekwencji medycznych działań ratowniczych, oddech dziecka został przywrócony. Chłopczyk otworzył oczy i zaczął płakać, co było właściwą reakcją w takiej sytuacji. Podczas prowadzonych czynności na miejsce dojechał ZRM. Ratownicy medyczni przejęli prowadzenie dalszych czynności, a następnie zabrali chłopca do szpitala w celu dokonania szczegółowych badań.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wymienieni druhowie to strażacy, którzy na co dzień pełnią służbę w JRG Zamość i JRG Szczebrzeszyn. Cieszy szczególnie to, że ich właściwa postawa przyczyniła się do uratowania życia dziecka. W takim przypadku każda minuta jest na wagę złota.
Zgodnie z przyjętymi zasadami każdy strażak PSP oraz część strażaków OSP, raz na trzy lata przechodzi recertyfikację posiadanych uprawnień, w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. W grudniu br., w zamojskiej komendzie przez dwa dni komisja Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego egzaminowała przeszło połowę naszych funkcjonariuszy. Egzamin był dość trudny składał się z części teoretycznej oraz praktycznej. Uratowanie chłopca jest idealnym przykładem, że posiadanie wiedzy w tym specjalistycznym zakresie jest bardzo przydatne.

Zdjęcia: mł. kpt. Tomasz Stachyra

Opracowanie: na podstawie KM PSP Zamość

 

 

Skip to content