Komendant Główny PSP oraz Lubelski Komendant Wojewódzki PSP uhonorowani przez Prezydenta Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odznaczył Orderami „Za Zasługi” III klasy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka oraz lubelskiego komendanta wojewódzkiego PSP nadbrygadiera Grzegorza Alinowskiego.

Odznaczenia zostały wręczone podczas zorganizowanej uroczystości 23 listopada 2022 roku w siedzibie Ambasady Ukrainy w Warszawie przez Vasyla Zwarycza Ambasadora Ukrainy w Polsce oraz generała majora Sergieja Kruka Szefa Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Odznaczenia nadano, jak głosi dekret prezydenta Ukrainy: „ za znaczący wkład osobisty w umocnienie współpracy międzynarodowej, wspieranie suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy oraz popularyzację państwa ukraińskiego na świecie”

Komendant główny w swoim przemówieniu do Ministra Spraw Wewnętrznych Ukrainy skierował słowa podziękowania dla Pana Prezydenta Ukrainy Wolodymyra Zelenskiego mówiąc: „ Wielkie podziękowania dla Pana Prezydenta za to, że dostrzegł wysiłek komendanta Alinowskiego i mój, ale to przecież nie chodzi o Nas, tylko o całą brać strażacką Polski, która wspomaga Ukrainę. Traktuję to odznaczenie jako to jest dla wszystkich strażaków ochotników i Państwowej Straży Pożarnej w całej Polsce i z całego serca za nie dziękuję i zobowiązujemy się do dalszej współpracy. (…) Walczycie za wolną Europę, za wolny świat”.

W okolicznościowym wystąpieniu Ambasador Wasyl Zwarycz podkreślił, że wysokie odznaczenia są wyrazem uznania i wdzięczności Ukrainy za zaangażowanie polskich strażaków w pomoc dla ukraińskich służb ratowniczych w czasie rosyjskiej agresji, a także za wysiłek strażaków PSP i OSP w organizacji przyjęcia ukraińskich uchodźców w Polsce.

Order „ Za zasługi” to ukraińskie odznaczenie państwowe ustanowione w 1996 roku, nadawane w trzech stopniach za wybitne zasługi w ekonomicznej, naukowej, społeczno-kulturalnej, wojskowej, państwowej, publicznej oraz innych sferach aktywności społecznej na rzecz Ukrainy.

 

Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP

Zdjęcia: kpt. Grzegorz Trzeciak KG PSP

 

 

Skip to content