Międzypowiatowe ćwiczenia ratownicze „Włodawa 2022” – dzień drugi

Głównym celem ćwiczeń jest sprawdzenie procedur zawartych w Zewnętrznym Planie Operacyjno – Ratowniczym dla Zakładu Dużego Ryzyka PERN Baza Paliw nr 13 w Zawadówce pow. chełmski oraz poziomu przygotowania sił i środków kompanii gaśniczej COO „WYŻYNA”, Plutonu Ratowniczego OSP Włodawa i Grupy Ratownictwa Medycznego do działań gaśniczych na obszarach leśnych z elementami ratownictwa technicznego, wodnego oraz medycznego na terenie leśnictwa Żdżarka.

Tłem operacyjnym drugiego dnia ćwiczeń była utrzymująca się wysoka temperatura powietrza i brak opadów deszczu od kilku tygodni. W większości obszarów leśnych na terenie województwa występuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. PGL Lasy Państwowe wprowadziło zakaz wstępu do lasów.

 

 

22 września podczas drugiego dnia ćwiczeń „Włodawa 2022” przećwiczono następujące epizody:

 

Około godziny 9:00 na terenie leśnictwa żdżarka, obręb leśny Dubeczno dochodzi do zarzewia pożaru ściółki. Zagrożenie powstaje w głębi lasu i zostaje zlokalizowane po około godzinie swobodnego rozwoju, przez obserwatora PAD przy użyciu dostrzegalni pożarowej systemu telewizji przemysłowej służącego do obserwacji przeciwpożarowej lasu. Z uwagi na wiejący bardzo silny i zmienny wiatr, pożar rozwija się z dużą prędkością w kierunku zachodnim.

 

Podczas dojazdu jednostki OSP do pożaru na skrzyżowaniu w miejscowości Suchawa do chodzi do zderzenia z samochodem osobowym. Poszkodowanych zostaje 8 osób.

 

Na dojeździe pożarowym nr 23 w oddziale nr 75 leśnictwa Żdżarka obręb Dubeczno znajduje się powalony konar drzewa. Drzewo stwarza zagrożenie oraz blokuje dojazd jednostek ochrony przeciwpożarowej do miejsca pożaru. Podczas przecinki drzew dochodzi do urazu kończyny górnej  u strażaka pomagającego przy wycince.

 

Do Stanowiska Kierowania KP PSP we Włodawie wpływa zgłoszenie o zaginionej osobie w lesie. Osoba znajduje sie blisko pożaru i ze względu na duże zadymienie nie może znaleźć drogi.

 

Podczas spływu kajakowego organizowanego rzeką Włodawką dochodzi do wywrócenia się dwóch kajaków. Osoby wpadają do wody i ze względu na trudny teren nie potrafią się wydostać.

 

 

Bezpośredni nadzór podczas ćwiczeń pełnił Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie st. bryg. Tomasz Podkański.

 

Opracowanie i zdjęcia: st. asp. Tomasz Stachyra

 

 

Skip to content