„Ultramaraton wdzięczności” dotarł z Ukrainy do Polski

W sobotę 20 sierpnia 2022 r. po godz. 9.00 na przejściu granicznym w Dorohusku, polscy strażacy powitali przedstawicieli Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych – uczestników strażackiego biegu na odcinku Kijów – Warszawa.

Liderem i głównym uczestnikiem biegu, prowadzonego pod hasłem „Ultramaraton Wdzięczności” jest Władimir Skovoroku, który pokonał już 575 km. Do mety w Warszawie pozostało mu jeszcze ok. 270 km. Całość trasy to ponad 800 km! Dziś biegacze (głównemu bohaterowi towarzyszą polscy strażacy) pokonają blisko 60 km docierając do Włodawy. Jutro ruszą w kolejny etap biegu – następnym przystankiem będzie Radzyń Podlaski.

Ukraińskich strażaków na granicy RP witali st. bryg. Tomasz Podkański, zastępca lubelskiego komendanta wojewódzkiego PSP, st. bryg. Piotr Kalinowski, naczelnik wydziału w Biurze Edukacji KG PSP, bryg. Wojciech Chudoba, zastępca komendanta miejskiego PSP w Chełmie.

„Ultramaraton wdzięczności” odbywa się pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.
Celem zasadniczym zorganizowanego biegu jest wyrażenie wdzięczności Polsce za pomoc Ukrainie i jej obywatelom w związku z agresją Rosji na ten kraj. W tym trudnym dla Ukrainy okresie, pomoc Polski jest największa w Europie – obecnie na naszym terytorium przebywa ok. 3 mln obywateli tego kraju, którzy otrzymują pomoc zarówno od państwa, jak i naszych obywateli.

Bieg kończy się w dniu 24 sierpnia br. w Warszawie, w Święto Dnia Niepodległości Ukrainy, a jego trasa prowadzi przez województwo lubelskie (powiaty: chełmski, włodawski, parczewski, radzyński, łukowski) oraz województwo mazowieckie (powiaty: garwoliński, otwocki).

Opracowanie: st.bryg. Piotr Kalinowski, Biuro Edukacji KG PSP

 

Skip to content