78. Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego

01 sierpnia 1944 roku, o godzinie 17:00 rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Trwało 63 dni. W tej nierównej walce zginęło 16-18 tys. żołnierzy AK i setki tysięcy cywilów.

01 sierpnia 2022 roku, komendy powiatowe i miejskie PSP w woj. lubelskim przyłączyły się do ogólnopolskiej inicjatywy uczczenia 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o 17:00, zgodnie z historyczną godziną rozpoczęcia walk w stolicy włączono w samochodach ratowniczo-gaśniczych sygnały świetlno-dźwiękowe.

W ten o to symboliczny sposób, przez jedną minutę, oddano hołd bohaterom biorących udział w walce o Niepodległą Polskę.

Ponadto w Lublinie odbyła się uroczystość 78. rocznicy Powstania Warszawskiego w której uczestniczył zastępca lubelskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Tomasz Podkański. Po złożeniu kwiatów pod tablicą ppłk. Jana Kucharczaka przy ul. Wieniawskiej w celu upamiętnienia współautora akcji „Burza” na Lubelszczyźnie, obchody przeniosły się na Plac Litewski. Po wybrzmieniu syren o 17:00 czyli w tzw. godzinie „W” i oficjalnych wystąpieniach, nastąpiło złożenie kwiatów i odpalenie symbolicznych zniczy pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza.
Opracowanie: st. asp. Tomasz Stachyra
Zdjęcia: KP/KM PSP woj. lubelskiego; Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie.
Skip to content