Lubelski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski w programie TVP3 To nas dotyczy

Lubelski Komendant Wojewódzki PSP o zadaniach strażaków zaangażowanych w pomoc humanitarną dla Ukrainy

8 marca 2022 roku Lubelski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski uczestniczył w programie TVP 3 Lublin “To nas dotyczy”. Podczas rozmowy komendant przekazał informacje o zadaniach nałożonych na Państwową Straż Pożarną przez Ministra Spraw Wewnętrznych – związanych z transportowaniem uchodźców z granicy do punktów recepcyjnych i dalej do miejsc stałego przebywania.

 

Strażacy z woj. lubelskiego i podkarpackiego koordynują cały transport na terenie kraju. Skala przedsięwzięcia jest ogromna. Uruchomione zostały dodatkowo linie kolejowe, które przewożą uchodźców. 24h na dobę strażacy pomagają przemieszczać się z pojazdów do punktów recepcyjnych. Stale na granicy funkcjonują ogrzewane namioty straży pożarnej, gdzie uchodźcy mogą się ogrzać i dostać ciepły posiłek.

 

Zgodnie z apelem Komendanta Głównego nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka o pomoc sprzętową dla strażaków z Ukrainy – strażacy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych wykonali ogrom pracy aby zgromadzić niezbędny sprzęt pożarniczy i samochody. 30 wagonów sprzętu i ponad 100 samochodów ratowniczo-gaśniczych zostało przekazanych strażakom na Ukrainie. Stały kontakt z Komendantem Głównym Straży Pożarnej na Ukrainie pozwala odpowiednio szybko reagować na potrzeby strażaków na Ukrainie. Miejmy nadzieję że ten konflikt zakończy się jak najszybciej.

Link do rozmowy w Programie

Opracowanie: st. asp. Tomasz Stachyra

Zdjęcia: KW PSP Lublin

 

 

Skip to content