Rumowisko budynków gospodarczych po wybuchu gazu. Na pierwszym planie zniszczona kuchenka gazowa i butla

Wybuch gazu w budynku gospodarczym w miejscowości Łosiniec

16 lutego 2022 roku o godz. 6:44 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Tomaszowie Lubelskim przyjął zgłoszenie dotyczące wybuchu gazu w budynku gospodarczym w miejscowości Łosiniec, gm. Susiec.

 

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnych stwierdzono, że wybuch gazu butlowego propan-butan nastąpił w części budynku gospodarczego murowanego w wydzielonym pomieszczeniu użytkowanym jako tzw. kuchnia letnia. Siła wybuchu spowodowała zawalenie się wszystkich ścian pomieszczenia oraz betonowego stropu. W wyniku wybuchu doszło do pożaru palnych elementów konstrukcji oraz nagromadzonej słomy na stropie budynku.

 

Z informacji uzyskanych od świadków zdarzenia wynikało, że pod gruzami mogą znajdować się osoby poszkodowane. Strażacy natychmiast przystąpili do gaszenia pożaru, zabezpieczenia konstrukcji dachu stemplami drewnianymi oraz odgruzowywaniu zawalonego stropem pomieszczenia.

 

Podczas prac poszukiwawczo-ratowniczych natrafiono na ciało kobiety. Po wykonaniu dostępu i wydostaniu z pod gruzów osoby poszkodowanej przekazano ją służbom medycznym. Niestety pomimo próby reanimacji kobiety nie udało się uratować.

 

Z uwagi na uszkodzenia przegród budynku, jak również niestabilną całość konstrukcji Kierujący Działaniem Ratowniczym zgłosił do stanowiska kierowania potrzebę przybycia na miejsce zdarzenia Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

 

Akcja gaśnicza trwała ponad 3 godziny, w której uczestniczyło łącznie 9 zastępów straży pożarnych z PSP i OSP w tym 37 strażaków.

Opracowanie i zdjęcia: KP PSP Tomaszów Lubelski

Skip to content