Strażacy wodują łódź w trakcie ćwiczeń

Ćwiczenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu radzyńskiego

23 listopada 2021 roku odbyły się ćwiczenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu radzyńskiego. Realizacja ćwiczeń oparta była na trzech epizodach tj. pożar budynku magazynowego z jedną osoba poszkodowaną, wypadek drogowy z dwiema osobami poszkodowanymi oraz wywrócenie łodzi  – dwie osoby w wodzie.

Celem ćwiczeń było:

 1. Sprawdzenie funkcjonowania służby dyżurnej stanowiska kierowania w zakresie dysponowania sił i środków KSRG.
 2. Sprawdzenie możliwości wykorzystania Systemu Wspomagania Decyzji Państwowej Straży Pożarnej w zakresie dysponowania sił i środków
  do działań ratowniczych.
 3. Sprawdzenie systemów alarmowania/powiadamiania sił i środków Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej przewidzianych do działań ratowniczych.
 4. Praktyczne doskonalenie przemieszczania sił i środków.
 5. Sprawdzenie umiejętności korzystania z map, wizualizowania miejsc prowadzonych działań ratowniczych oraz dokonywania rozpoznania terenów.
 6. Doskonalenie technik organizacji działań ratowniczych w tym taktyki gaszenia budynków magazynowych.
 7. Doskonalenie technik i metod organizacji łączności bezprzewodowej na potrzeby prowadzenia działań gaśniczych i ratowniczych.
 8. Sprawdzenie poziomu przygotowania sił i środków KSRG do realizacji zadań z ratownictwa technicznego i wodnego na poziomie podstawowym.
 9. Prowadzenie działań ratowniczych zgodnie z zasadami BHP.
 10. Ocena pracy Kierującego Działaniem Ratowniczym.

W ćwiczeniach brały udział jednostki:

 1. OSP Borki,
 2. OSP Czemierniki,
 3. OSP Komarówka Podlaska,
 4. OSP Paszki Duże,
 5. OSP Przegaliny Duże,
 6. OSP Wohyń,
 7. OSP Wygnanka.

Serdecznie dziękujemy Pani Annie Mikulskiej Dyrektorowi zakładu BIMIZ FOOD sp. z o. o. w Radzyniu Podlaski za udostępnienie terenu i obiektu do ćwiczeń, Panu Adrianowi Płatek właścicielowi firmy ZŁOM-PŁAT Auto kasacja za udostępnienie samochodu osobowego do ćwiczeń oraz członkom Koła Wędkarskiego AMUR za udostępnienie zbiornika wodnego.

Opracowanie: st. kpt. Krzysztof Gomółka, zdjęcia: st. kpt. Dariusz Niedziela.

 

 

Skip to content