Pożar bel słomy w gminie Wojciechów

Pożary bel słomy w gminie Wojciechów

W nocy z 13 na 14 października na terenie gminy Wojciechów doszło do dwóch pożarów bel słomy. O godzinie 23:40 w miejscowości Wojciechów Kolonia Piąta doszło do pożaru około 450 bel sprasowanej słomy. W akcji brało udział łącznie 13 zastępów, 69 strażaków.

14 października o godzinie 6:30 w miejscowości Stary Gaj w gminie Wojciechów doszło do pożaru bel słomy ułożonych w pryzmę. W momencie dojazdu na miejsce zdarzenia zastępu z jednostki OSP Wojciechów Kolonia Pierwsza zastano rozwinięty pożar dwóch pryzm słomy. Działania w pierwszej fazie polegały na obronie bel zmagazynowanych w sąsiedniej pryzmie. W związku ze znacznym rozwojem pożaru, który objął ok. 700 sztuk bel słomy na miejsce zadysponowano dodatkowe siły i środki. Działania zastępów polegały na podaniu łączenie 8 prądów gaśniczych wody. W celu dokładnego ugaszeniu zarzewi ognia niezbędne było rozrzucanie słomy i przelewanie jej wodą. W działaniach gaśniczych wykorzystano sprzęt rolniczy zapewniony przez okolicznych mieszkańców. Zaopatrzenie wodne było realizowane przy wykorzystaniu sieci hydrantowej oraz punktu czerpania wody zorganizowanego na pobliskiej rzece. Na miejsce działań przybył Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Lublinie st. bryg. Maciej Błaszczyk oraz Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Szczepan Goławski.

Działania gaśnicze trwały 10 godzin. W kulminacyjnym momencie akcji równocześnie na miejscu działało 26 zastępów straży pożarnej. Łącznie w gaszeniu pożaru brało udział 35 zastępów PSP oraz OSP – 133 strażaków.

Opracowanie: kpt. Andrzej Szacoń

Zdjęcia: KM PSP Lublin/KW PSP Lublin

 

Skip to content