XXVI Ogólnopolskie Zawody w Ratownictwie Górskim

3-5 września 2021 r. reprezentacja ratowników wysokościowych z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP Nr 2 w Lublinie w składzie: Dariusz LIS, Konrad LIBERA, Hubert JAROSZ uczestniczyła w XXVI ogólnopolskich zawodach w ratownictwie górskim, które rozgrywane były w Górach Stołowych w m. Karłów.

Organizatorem zawodów było Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oddział Sudety, które dla 21 startujących drużyn przygotowało niezwykle wymagającą trasę o długości ok. 6 km z ośmioma konkurencjami technicznymi: podejście na linie i autoratownictwo, przejście poziome przez most linowy, zjazd przez przepinki, przejście linowe „M”, wyjście po linach przez przepinki, ratownictwo – wyciągnięcie fantoma ze szczeliny, przejście linowe „T” w dół oraz transport jednego z zawodników zespołu wózkiem alpejskim do mety.

Reprezentacja Lubelszczyzny pokonała trasę w czasie: 57’43”, poprawiając tym samym wynik z poprzednich zawodów o ponad 10 minut. Pozwoliło to w klasyfikacji generalnej zająć 5 miejsce, natomiast 3 wśród reprezentacji PSP. Na uwagę zasługuje fakt, że występ lubelskich strażaków wzbudził spore uznanie wśród ratowników GOPR, gdyż pierwszą konkurencję na torze, którym było podejście na linie i autoratownictwo wykonali w czasie o minutę krótszym niż drużyna wygrywająca całe zawody. W czasie startu zaprezentowali wysoki poziom wyszkolenia technicznego, motywację i niezwykłą determinację w pokonywaniu własnych słabości, a do zwycięstwa zabrakło jedynie odrobiny szczęścia. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opracowanie i zdjęcia: bryg. Dominik Wysocki OSZ KW PSP Lublin

 

Skip to content