logo psp

Piknik prozdrowotny „Zadbaj o zdrowie” i akcja szczepień przeciw COVID-19

plakat tekstowy piknik zadbaj o zdrowie
Plakat piknik zadbaj o zdrowie

W Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, w sobotę 11 września 2021 roku, w godz. 10.00-15.00 na Placu Zamkowym  w Lublinie odbędzie się piknik prozdrowotny „Zadbaj o zdrowie” oraz akcja szczepień przeciw COVID-19. Inicjatywa podjęta przez wojewodę lubelskiego Lecha Sprawkę, ma na celu kształtowanie umiejętności podejmowania racjonalnych decyzji w zakresie ochrony zdrowia, zwłaszcza dotyczących profilaktyki prozdrowotnej oraz szczepień przeciwko COVID-19.

 

Patronat nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Minister Zdrowia, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Główny Inspektor Sanitarny.

 

Do współpracy z Lubelskim Urzędem Wojewódzkim w Lublinie przy organizacji wydarzenia włączyli się: Uniwersytet Medyczny w Lublinie wspólnie ze szpitalami klinicznymi: SPSK nr 1 w Lublinie, SPSK nr 4 w Lublinie, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, Instytut Medycyny Wsi, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, Lubelski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie, 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana, Wojewódzki Sztab Wojskowy, 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej, Policja, Państwowa Straż Pożarna, Służba Więzienna, Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Lublinie, Centrum Medyczne Luxmed Sp. z oo. Q-DENT Stomatologia, NZOZ Marmed w Świdniku.

 

Inicjatywę wsparli: Lubelski Węgiel „Bogdanka” S. A., Fabryka Cukierków „Pszczółka” Sp. z o.o., Cisowianka, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

 

Program pikniku jest tak zróżnicowany, aby osoby w każdym wieku mogły skorzystać z pomocy i wiedzy specjalistów w wielu dziedzinach medycyny, a także zaszczepić się przeciw COVID-19 (dzieci od 12 r. ż. i dorośli) oraz honorowo oddać krew.

 

Na Placu Zamkowym w Lublinie zostanie zorganizowane „miasteczko profilaktyczne”, gdzie do dyspozycji mieszkańców będą bezpłatne, różnorodne badania profilaktyczne, konsultacje lekarskie, dietetyczne i fizjoterapeutyczne. Drugim filarem pikniku „Zadbaj o zdrowie” będzie szerzenie wiedzy i budzenie świadomości dotyczącej badań profilaktycznych oraz szczepień przeciw COVID-19. W strefie wiedzy „Fakty, nie opinie” odbędą się rozmowy panelowe „Zapytaj eksperta” z wybitnymi przedstawicielami świata medycznego. Celem panelu jest przedstawienie faktów i obalenie mitów dotyczących szczepionek mRNA i szczepień przeciw COVID-19.

 

Ponadto, odbędą się prelekcje edukacyjne i profilaktyczne prowadzone przez pracowników naukowych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, zorganizowany zostanie pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej przez służby mundurowe oraz kolportowane będą materiały na temat profilaktyki zdrowia. Podczas pikniku będą przygotowane także różnorodne gry, konkursy z nagrodami oraz interesujące zabawy dla dzieci i młodzieży.

 

Pobierz plakat wydarzenia

 

Program:

 

 

godz. 9.30-10.00 Briefing prasowy

 

godz. 10.00-11.15 Pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej

 

Strefa wiedzy „Fakty, nie opinie

 

godz. 11.30- 12.45 Prelekcje edukacyjne i profilaktyczne:

 

godz. 11.30 – 11.55 – dr n. farm. Aleksandra Józefczyk i dr n. farm. Małgorzata Kozyra – „Ziołolecznictwo”
godz. 11.55 – 12.20 – dr n. farm. Agnieszka Grzegorczyk – „Nasze prywatne zoo mikrusów”
godz. 12.20 – 12.45 – dr hab. n. med. Anna Woźniak – „Okulistyka”

 

godz. 13.00-15.00 Panel dyskusyjny nt. szczepień i szczepionek „Zapytaj eksperta”:

 

– prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz (lekarz specjalista chorób zakaźnych, UM Lublin)

– prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska (wirusolog, immunolog, UMCS)
– dr n. med. Grażyna Semczuk (lekarz specjalista chorób zakaźnych)
– dr n. med. Maria Jolanta Korniszuk (lubelski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny)
– Magdalena Bis (psycholog, psychoterapeuta, UMCS)

 

Prowadzenie: Lech Sprawka (wojewoda lubelski)

 

Podczas pikniku, w miasteczku profilaktycznym „Zadbaj o zdrowie” mieszkańcy województwa lubelskiego i wszyscy zainteresowani będą mogli wykonać badania oraz skorzystać z porad i konsultacji, m.in.:

 

 • badanie znamion (akcja profilaktyczna czerniaka i raków skóry)
 • badanie USG (akcja wczesnego wykrywania tętniaka aorty brzusznej)
 • mammografia piersi
 • profilaktyka nowotworów – nauka badania piersi i jąder
 • badanie EKG
 • dentobus – mobilna opieka stomatologiczna
 • rehabilitacja po COVID-19
 • program Profilaktyka 40 plus
 • wydawanie karty eKUZ, założenie profilu zaufanego, IKP
 • pomiary ciśnienia krwi, tętna, saturacji, tkanki tłuszczowej, poziomu glukozy,
 • profilaktyka osteoporozy, reumatoidalnego zapalenia stawów, depresji poporodowej, bólów kręgosłupa, nadciśnienia, otyłości, nowotworów przewodu pokarmowego, bezdechu sennego
 • konsultacje endokrynologa, fizjoterapeuty, psychologa, dietetyka, diabetologa, podologa
 • badanie wad postawy
 • projekt edukacyjny „Bezpieczne i zdrowe macierzyństwo” (zdrowy styl życia w okresie ciąży, promocja zdrowia i profilkatyka w ciąży, „zdrowe piersi – zdrowa matka”, pielęgnacja i karmienie naturalne)
 • profilaktyka uzależnień
 • aktualne obostrzenia dotyczące COVID-19, kwarantanna, izolacja, testy
 • nauka pomiarów życiowych na symulatorze (ciśnienia tętniczego, poziomu glikemii, temperatury ciała)
 • „Program Symulowanego Pacjenta”
 • symulator odczuć osób starszych
 • porady pielęgnacji stóp „Zdrowa stopa”
 • prezentacje nowoczesnych technologii w edukacji medycznej.

 

Wszyscy pacjenci ze stwierdzonymi wskazaniami w trakcie badań przesiewowych zostaną objęci leczeniem / nadzorem  medycznym.
W związku z organizacją pikniku prozdrowotnego „Zadbaj o zdrowie” i akcji szczepień przeciw COVID-19, Plac Zamkowy w Lublinie zostanie całkowicie zamknięty dla ruchu od godz. 12.00 w piątek 10 września br. do godz. 24.00 w sobotę 11 września br. W tym czasie będzie obowiązywał również zakaz parkowania pod rygorem odholowania pojazdu. Na Plac Zamkowy nie będzie można wjechać zarówno od strony ul. Kowalskiej, ul. Podwale, ani od al. Tysiąclecia. Na odcinku od ul. Kowalskiej pomiędzy ul. Furmańską a Placem Zamkowym zostanie odwrócony kierunek jazdy na drodze jednokierunkowej w celu umożliwienia pojazdom jadącym od ul. Podwale objazdu zamkniętego Placu Zamkowego. Organizatorem wydarzenia jest Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie.

źródło: Lubelski Urząd Wojewódzki

Skip to content