Pożar w budynku mieszkalnym w Rogoźnicy – Kolonia

22 kwietnia 2021 r. strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Międzyrzec Podlaski oraz z OSP Rogoźnica i Śródmieście gasili pożar w budynku mieszkalnym w gospodarstwie rolnym w Rogoźnicy – Kolonia.

Dowódca akcji po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdził, że pali się kuchenka gazowa usytuowana na drewnianej podłodze. Przed przybyciem zastępów straży pożarnej, syn właściciela podjął próbę gaszenia piekarnika przy użyciu wody. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, dogaszeniu kuchenki jednym prądem wody w natarciu. Następnie usunięto kuchenkę poza budynek. W późniejszym etapie działań okazało się, że spod podłogi wydobywa się dym. Przystąpiono do rozbiórki części podłogi i dogaszeniu zarzewia ognia. Pozostałości z rozbiórki usunięto poza budynek i ponownie przelano wodą. Budynek przewietrzono, a następnie sprawdzono detektorem wielogazowym pod kątem obecności tlenku węgla. Nie stwierdzono zagrożenia.

Prawdopodobną przyczyną pożaru była nieszczelność komina, w wyniku której zapaliła się kuchenka, a następnie podłoga w pomieszczaniu kuchennym. W piwnicy domu znajdował się piec c.o., który był podłączony do nieszczelnego komina, co spowodowało pożar. W związku z tym przekazano zalecenia odnośnie naprawy nieszczelności przewodu kominowego.

W akcji uczestniczyło 17 strażaków.

Opracowanie i zdjęcia: KM PSP Biała Podlaska

 

Skip to content