Kolejna ofiara śmiertelna

20 kwietnia 2021 roku w miejscowości Białowola gm. Zamość w wyniku dużego zadymienia spowodowanego przez nieszczelny piec na paliwo stałe, życie stracił 62 letni mężczyzna – właściciel budynku. Udało się uratować jedynie psa. Jest to już niestety 7 ofiara śmiertelna w ostatnim czasie, a 6 w tym roku.

Zamojscy strażacy o godz. 8:55 zostali poinformowani o występującym dużym zadymieniu w budynku mieszkalny. Do tego zdarzenia skierowano zastępy PSP i pobliskie OSP. Po dojeździe zastępów z JRG Zamość stwierdzono, że przed przyjazdem strażaków, sąsiad wraz z pracownikami firmy wykonującymi prace ziemne na sąsiedniej posesji, ewakuowali z zagrożonego budynku, mężczyznę bez oznak życia, któremu pomocy medycznej udzielili ratownicy medyczni. Niestety z uwagi na bardzo duże stężenie tlenku węgla (ponad 200 jednostek) i bliżej nieokreślony czas przebywania w zadymionym pomieszczeniu, mężczyzny nie udało się uratować.

Strażacy zabezpieczeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych w osłonie prądu wody dokonali rozpoznania sytuacji, w wyniku czego ustalono, że powodem dużego zadymienia był nieszczelny piec na paliwo stałe (tzw. trociniak). Z zagrożonego budynku ewakuowano podtrutego psa, któremu następnie podano tlen. Pies odzyskał funkcje życiowe.

Dalsze działania straży polegały na przewietrzeniu i oddymieniu budynku. W działaniach trwających niewiele ponad 1,5 godziny wzięło udział 4 zastępy gaśnicze 2 z JRG Zamość oraz zastępy z OSP: Mokre i Białowola, a także st. bryg. Tomasz Burcon zastępca komendanta miejskiego PSP w Zamościu.

Opracowanie i zdjęcia: KM PSP Zamość

Skip to content