Pożar suszarni Lipsko Polesie

2 marca 2021 roku po godz. 14. w miejscowości Lipsko Polesie, gmina Zamość doszło pożaru suszarni na terenie tartaku. Właściciele budynku przed przybyciem straży dokonał odłączenia energii elektrycznej w zagrożonym budynku, z wykorzystaniem widlaka usunęli część nagromadzonej tarcicy. Do zdarzenia zostały skierowane zastępy z JRG Zamość oraz pobliskie ochotnicze straże pożarne.

Po dojeździe zastępu z OSP Białowola stwierdzono, że pożarem objęta jest połowa murowanej suszarni, zagrożony jest obiekt tartaku oraz stolarni. Strażacy podali 2 prądy wody na palący się dach budynku suszarni. Po dojeździe kolejnych zastępów podano kolejnych 5 prądów wody. Jednocześnie strażacy zabezpieczeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych usunęli pokrycie dachu, następnie dogaszano konstrukcję dachu. W celu ugaszenia pożaru koniecznym było usunięcie około 60m3 drewna z suszarni. Czynność tę wykonano z wykorzystaniem ciągnika widłowego.

Utrudnieniem w prowadzeniu działań była blisko przebiegająca napowietrzna linia energetyczna. Przypuszczamy, że przyczyną tego pożaru była wada pieca suszarni. Spaleniu uległ dach i strop suszarni oraz część tarcicy w suszarni. Właściciel oszacował straty na 130 tys. zł. Na uwagę zasługuje fakt, że ostatni pożar w tym zakładzie miał miejsce 5 lat temu, ówcześnie straty pożarowe były zdecydowanie większe.

W działaniach trwających niespełna 3 godziny wzięło udział 9 zastępów:
3 z JRG Zamość oraz 6 zastępów z OSP: Białowola, Mokre, Łabuńki Łabunie, Potoczek, Suchowola.

Opracowanie i zdjęcia: KM PSP Zamość

Skip to content