Ośrodek Szkolenia KW PSP w Lublinie – szkolenia z ratownictwa na zamarzniętych akwenach

W dniach 16-19 lutego 2021 roku Ośrodek Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie przeprowadził szkolenie z ratownictwa lodowego dla funkcjonariuszy Komendy Miejskiej PSP w Lublinie. W szkoleniu wzięło udział 9 strażaków. Szkolenie składało się z części teoretycznej prowadzonej w obiektach Ośrodka Szkolenia oraz części praktycznej prowadzonej na Zalewie Zemborzyckim. Podczas zajęć funkcjonariusze poznali techniki samoratowania, które są kluczowe podczas zdarzeń na zamarzniętych akwenach. Poznali zagadnienia związane z hipotermią, przeprowadzono ćwiczenia z podręcznym sprzętem ratowniczym oraz sprzętem specjalistycznym, takim jak sanie lodowe, deska ortopedyczna, pneumatyczne sanie lodowe. Ponadto kursanci poznali techniki ewakuacji poszkodowanych (ludzi i zwierząt) pod którymi załamał się lód. 19 lutego odbył się egzamin.

W dniach 23-26 lutego w miejscowości Białka nad Jeziorem Bialskim odbyła się II edycja szkolenia lodowego.

W szkoleniu udział wzięło 12 strażaków. Szkolenie teoretyczne prowadzono w pobliskim hotelu a część praktyczną prowadzono  na zamarzniętym Jeziorze Bialskim. Podczas szkolenia funkcjonariusze poznali techniki samo-ratowania, które są kluczowe podczas zdarzeń na zamarzniętych akwenach.

Nad bezpieczeństwem ćwiczących czuwali członkowie SGRWN z Lublina, którzy przy okazji ćwiczyli nurkowanie podlodowe i wydobywali zgubiony podczas ćwiczeń sprzęt.

Podczas ćwiczeń sprawdzano także możliwości wykorzystania dronów podczas rozpoznania miejsca zdarzenia itp…

26 lutego  po przeprowadzonym egzaminie odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń, w którym uczestniczył zastępca lubelskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Piotr Zmarz.

Opracowanie: mł. bryg. Ariel Wrona

Zdjęcia: OSZ KW PSP w Lublinie

Materiały filmowe:

https://www.youtube.com/watch?v=qxe2bFq7gLI&ab_channel=KWPSPLublin

https://www.youtube.com/watch?v=LdL-a6AwQ0U&ab_channel=KWPSPLublin

https://www.youtube.com/watch?v=HAH4muSOTLE&ab_channel=KWPSPLublin

https://www.youtube.com/watch?v=7fABsAUY_x8&ab_channel=KWPSPLublin

 

Skip to content