Niebezpieczny czad!

Do tragicznego zdarzenia, gdzie swoje żniwo zebrał śmiertelny tlenek węgla doszło  w nocy z soboty na niedzielę 30 stycznia w Kraśniku. Informacja o zdarzeniu mówiąca o tym, iż  w jednym z mieszkań w Kraśniku doszło zatrucia tlenkiem węgla wpłynęła do stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku kilkanaście minut po północy.
Do mieszania na ul. Piaskowej zadysponowano zastępy straży pożarnej, który po 5 minutach dotarł na miejsce zdarzenia. Po minucie na miejscu zjawił się również Zespół Ratownictwa Medycznego. Strażacy wspólnie z ratownikami medycznymi podjęli wszelkie możliwe działania (także z wykorzystaniem automatycznego defibrylatora i zestawu do tlenoterapii) zmierzające do przywrócenia funkcji życiowych u osoby poszkodowanej – 16 letniego chłopaka, który uległ zatruciu czadem w łazience. Niestety czad okazał się silniejszy  –  nie udało się uratować poszkodowanego.

Jest to pierwsza ofiara tlenku węgla w powiecie kraśnickim od początku aktualnego sezonu grzewczego 2020 – 2021.

Od 1 października do 31 grudnia 2020 roku, czyli w pierwszej połowie umownego sezonu grzewczego, strażacy w całym kraju prowadzili działania ratownicze w 1086 zdarzeniach z emisją tlenku węgla. Śmierć w nich poniosły 23 osoby, a 460 wymagało pomocy medycznej.

Objawy zatrucia czadem uzależnione są od jego stężenia w powietrzu, do najważniejszych, które mogą mieć różne natężenie, należą:

 • Bóle i zawroty głowy;
 • zaburzenia koncentracji;
 • osłabienie;
 • wymioty;
 • konwulsje, drgawki;
 • utrata przytomności.

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna Państwowej Straży Pożarnej na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

 1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
 2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
 3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
 4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
 5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Warto w domu lub mieszkaniu zainstalować czujkę dymu oraz czujkę tlenku węgla. Podstawową funkcją czujek jest wykrywanie czadu, bądź dymu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia, pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Tego typu czujki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach, warsztatach. Czujka odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Nawet śpiącego sygnał ten potrafi obudzić i postawić na nogi. Mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru.

Instalowanie czujek dymu oraz tlenku węgla, to bez wątpienia małe inwestycje w duże bezpieczeństwo.

Więcej o kampanii przeczytasz tutaj :
https://www.gov.pl/web/kgpsp/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa-sezon-grzewczy-2020-2021

Opracowanie: mł. bryg. Piotr Michałek

Skip to content