Tragiczny pożar w budynku mieszkalnym w Krasnem

W Krasnem, miał miejsce kolejny już tragiczny pożar budynku mieszkalnego, w którym śmierć poniósł 67 letni jego właściciel. Jest to już druga ofiara śmiertelna w tym roku, a trzecia w ostatnim czasie.

18 stycznia br., tuż po godzinie 13 zostaliśmy poinformowani przez mieszkańca miejscowości Krasne, gm. Stary Zamość, że doszło do pożaru drewnianego budynku mieszkalnego, jednorodzinnego. Z informacji wynikało, że wewnątrz może znajdować się jedna osoba.

Na miejscu jako pierwsi pojawili się strażacy z miejscowej OSP Krasne – mieli naprawdę blisko, sytuacja była bardzo trudna: płomienie z dwóch pomieszczeń wydobywały się przez otwory okienne i drzwiowe a także przez ściany szczytowe, palił się również cały dach pokryty eternitem. Dyspozytor Zakładu Energetycznego zdalnie odłączył zasilanie w miejscowości. Strażacy przystąpili do działań gaśniczych podając dwa prądy wodne, jeden w obronie pomieszczenia nie objętego pożarem drugi na palącą się część budynku. Z uwagi na rozwiniętą fazę pożaru nie było możliwości wejścia do budynku. Do zdarzenia dojechały kolejne zastępy, które wsparły prowadzone działania, podając dwa kolejne prądy wody. Dopiero po wstępnym przygaszeniu pożaru, strażacy zabezpieczeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych, z wykorzystaniem kamery termowizyjnej odnaleźli w jednym z pomieszczeń zwęglone ciało mężczyzny – właściciela budynku. Dalsze działania straży polegały na dogaszeniu pożaru oraz przewietrzeniu budynku, oraz oświetleniu terenu akcji na potrzeby działań grupy dochodzeniowo-śledczej Policji, która ustala przyczyny i okoliczności tego tragicznego pożaru. .

Spaleniu uległy dwa pomieszczenia wraz z wyposażeniem oraz dach budynku. Przypuszczamy, że prawdopodobną przyczyną tego zdarzenia, mogło być zaprószenie ognia przez właściciela budynku. Straty oszacowano na kwotę 30 tys. zł. Utrudnieniem w działaniach były: śliska nawierzchnia oraz niska temperatura.

W działaniach trwających prawie 5 godzin wzięło udział łącznie 6 zastępów gaśniczych z OSP Krasne, Wierzba, Stary Zamość oraz JRG Zamość, ponadto na miejscu zdarzenia działania prowadzili dowódca JRG oraz Komendant Miejski PSP.

Opracowanie: mł. bryg. Andrzej Szozda

Zdjęcia: bryg. Andrzej Knap

 

Skip to content