logo psp

Pożar mieszkania na 9 piętrze

W środę, 30 grudnia 2020 r., do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Świdniku wpłynęła informacja o pożarze mieszkania w budynku mieszkalnym wielorodzinnym przy ul. Racławickiej 28 w Świdniku. Do zdarzenia zadysponowano siły i środki z powiatu świdnickiego, a z uwagi na powstanie pożaru na 9 piętrze i potrzebę ewakuacji osób z balkonów na 9 i 10 piętrze, zadysponowano również dwie drabiny mechaniczne z Komendy Miejskiej PSP w Lublinie.

Po dokonaniu rozpoznania przystąpiono do działań gaśniczych oraz jednoczesnej ewakuacji zagrożonych mieszkańców budynku. W pożarze poszkodowane zostały dwie osoby, które zostały zabrane przez zespoły ratownictwa medycznego do pobliskich szpitali. W sumie strażacy ewakuowali 58 osób.

Przypuszczalną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia przez użytkowników mieszkania.

Działaniami w późniejszym etapie kierowali Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Świdniku bryg. Piotr Łowicki i Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Świdniku bryg. Paweł Belniak. Na miejsce prowadzonych działań przybył również Lubelski Komendant Wojewódzki PSP w Lublinie, nadbryg. Grzegorz Alinowski.

W działaniach wzięło udział 44 strażaków i 13 pojazdów. Poza siłami i środkami z JRG Świdnik i Lublin, w działaniach uczestniczyli strażacy ochotnicy z miejscowości Bystrzejowice Drugie, Minkowice, Piaski i Trzeszkowice.

Szacunkowe straty wyniosły 300 tys. zł., w tym budynku – 50 tys. zł. Mieszkanie, w którym doszło do pożaru zostało całkowicie spalone. Inne straty to między innymi powybijane okna, ściany i sufity okopcone lub zalane wodą czy uszkodzona elewacja budynku.

Zaznaczyć należy, że do skuteczności prowadzonych działań przyczyniły się ponadto dwa ważne elementy – droga pożarowa oraz zawory hydrantowe w budynku. Jeszcze w 2008 r. decyzją administracyjną Komendanta Powiatowego PSP w Świdniku zarządzający obiektem został zobowiązany do przygotowania budynku i terenu do prowadzenia akcji ratowniczej i doprowadził drogę pożarową do budynku, a każda kondygnacja budynku została wyposażona w nawodnione piony. Doprowadzenie drogi pożarowej pozwoliło w trakcie prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych na ewakuację osób z balkonów, natomiast nawodniona instalacja hydrantowa przyczyniła się do szybszego ugaszenie pożaru.

Zdjęcia i więcej informacji:

https://www.swidnik.pl/zaproszyl-ogien/

https://lsw24.pl/…/pozar-w-wiezowcu-przyczyna-i-skutki…/

Skip to content