Pożar hali warsztatowej przy ul. Grygowej w Lublinie

Ponad 5 godzin trwała akcja gaszenia pożaru hali warsztatowej przy ul. Grygowej w Lublinie, do którego doszło 19 listopada 2020 r. Zdarzenie zgłoszono o godz. 17.43 i po 4 minutach na miejscu była pierwsza jednostka straży, ze zlokalizowanej przy tej samej ulicy JRG Nr 3. Pożar hali konstrukcji stalowej, wypełnionej płytami warstwowymi, szybko rozprzestrzeniał się. Na miejsce zostały natychmiast zadysponowane dodatkowe jednostki PSP z Lublina, Świdnika i Lubartowa, a także 19 jednostek OSP (łącznie w akcji brało udział 31 zastępów).

Z uwagi na zagrożenie zawalenia się konstrukcji stalowej – objętej ogniem oraz wybuchające w trakcie pożaru butle z gazami technicznymi, w tym acetylenem i tlenem, działania gaśnicze mogły być prowadzone tylko na zewnątrz. Ze względu na zaparkowane w pobliżu hali pojazdy i niebezpieczeństwo ich zapalenia się, równolegle z gaszeniem pożaru prowadzono także działania w ich obronie.

Z powodu konieczności zamknięcia ulic: Grygowej i Pancerniaków na czas prowadzonych działań zadysponowana została Policja, a także inne służby: Państwowe Ratownictwo Medyczne, Pogotowie Energetyczne i Pogotowie Gazowe.

Działania gaśnicze zostały zakończone po godzinie 23.00, a brało w nich udział łącznie ponad 100 strażaków. Straty oszacowane zostały wstępnie na kwotę ok. 5 mln. złotych.

Opracowanie: st. bryg. Michał Badach

Zdjęcia: st. bryg. Michał Badach; st. bryg. Zenon Pisiewicz; mł. bryg. Paweł Kasperek; mł. bryg. Marcin Sobolewski;

Skip to content