Ćwiczenia jednostek ochrony przeciwpożarowej z Wojskami Obrony Terytorialnej

29 sierpnia  2020 r. odbyły się ćwiczenia strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu kraśnickiego z żołnierzami 224 kompanii lekkiej piechoty 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w miejscowości Zabełcze.

Z ramienia jednostek ochrony przeciwpożarowej w ćwiczeniach udział wzięły dwa zastępy PSP oraz jednostki OSP KSRG: Annopol i Gościeradów.

Siły i środki WOT stanowiło 84 żołnierzy, w tym dowództwo kompanii i wchodzących w jej skład 4 plutonów.

Celem ćwiczeń było podniesienie poziomu i efektywności współpracy przy prowadzeniu działań ratowniczych, jak również stanu wyszkolenia jednostek ochrony przeciwpożarowej i żołnierzy 224 kompanii Wojskowej Obrony Terytorialnej.

Ćwiczenia zostały poprzedzone wykładem z zakresu ratownictwa wodnego, przeprowadzonym przez Prezesa Zarządu Rejonowego WOPR w Lublinie.

Główne założenia ćwiczebne zorganizowane w formie 4 etapów obejmowały:

  • Etap I – działania przeciwpowodziowe (podwyższanie korony wałów, uszczelnianie podsiąków),
  • Etap II – budowa stanowiska wodnego i realizacja dostarczania wody na odległość metodą przepompowywania,
  • Etap III – ratownictwo drogowe (pozoracja wypadku drogowego),
  • Etap IV – ratownictwo medyczne (udzielanie kpp osobom poszkodowanym w wypadku drogowym).

Po ćwiczeniach dokonano krótkiego omówienia poszczególnych etapów, w którym uczestniczyli funkcjonariusze PSP oceniający wykonanie założeń i epizodów ćwiczebnych.

Ćwiczenia wpisują się w realizację porozumienia Dowódcy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie zawartego 25.06. 2020 roku w Lublinie w sprawie współpracy WOT i PSP na terenie woj. lubelskiego.

Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Piotr Michałek

 

Skip to content