Ćwiczenia strażaków z żołnierzami

28 lipca 2020 roku, na terenie poligonu wojskowego w Sitańcu przeprowadzone zostały ćwiczenia zgrywające jednostek ochrony przeciwpożarowej i służb współdziałających oraz 25 Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu.

Scenariusz ćwiczebny przewidywał następujące założenie: zdarzenie masowe w komunikacji drogowej tj. podczas ćwiczeń na terenie poligonu wojskowego doszło do zdarzenia drogowego z udziałem pojazdu ciężarowego  przewożącego żołnierzy
z samochodem osobowym w następstwie którego część żołnierzy doznała różnego rodzaju obrażeń. Strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej z Zamościa oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Mokrego i Złojca zabezpieczyli miejsce zdarzenia, wykonali dostęp do osób zablokowanych w pojazdach z wykorzystaniem hydraulicznych narzędzi ratowniczych, podali prąd piany ciężkiej w celu  zabezpieczenia ppoż. pojazdów. Ponadto sprawili namiot pneumatyczny, który po przeprowadzeniu wstępnej segregacji poszkodowanych pełnił funkcję punktu pomocy medycznej. Żołnierze z 25 Batalionu Lekkiej Piechoty oraz Zespół Państwowego Ratownictwa Medycznego zajęli się aspektem medycznym w tym przeprowadzeniem wstępnej segregacji osób poszkodowanych oraz zaopatrzeniem medycznym osób poszkodowanych.

Celem nadrzędnym ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie możliwości współpracy służb, w tym 25 Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu.

W ćwiczeniach uczestniczyły zastępy PSP z Komendy Miejskiej PSP w Zamościu, Ochotnicze Straże Pożarne z Mokrego i Złojca, Zespół Państwowego Ratownictwa Medycznego, Policja oraz żołnierze z 25 Batalionu Lekkiej Piechoty.

Przebieg ćwiczeń obserwował Komendant Miejski PSP w Zamościu st. bryg. Jacek Sobczyński oraz funkcjonariusze Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie: st. bryg. Zenon Pisiewicz oraz mł. bryg. Wojciech Miciuła.

Tekst: mł. bryg. Marcin Żulewski, st. kpt. Przemysław Ilczuk

Zdjęcia: mł. bryg. Dominik Kukułowicz; 25 BLP

Skip to content