Eksplozja w domu jednorodzinnym w miejscowości Chodel

W dniu 10 czerwca 2020 r. o godz. 15.25 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Opolu Lubelskim przyjął zgłoszenie o eksplozji w domu jednorodzinnym w miejscowości Chodel gm. Chodel.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej zastano piętrowy budynek mieszkalny po wybuchu. Połowa budynku została całkowicie zniszczona wskutek eksplozji a druga uległa znacznemu uszkodzeniu, grożąc zawaleniem. Strażacy ewakuowali ze zniszczonego budynku 3 osoby. Z relacji rodziny wynikało, że w domu przebywały jeszcze dwie osoby. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane kolejne siły i środki, między innymi Specjalistyczne Grupy Poszukiwawczo Ratownicze z Chełma i Warszawy. Działania ratowników skoncentrowane były na odnalezieniu osób w gruzowisku. W działaniach wykorzystano psy ratownicze oraz specjalistyczny sprzęt, którzy znajduje się na wyposażeniu SGPR: geofon, kamera wziernikowa, kątomierz elektroniczno–laserowy oraz psy ratownicze. Po ośmiu godzinach wytężonej pracy wydobyto z gruzów pierwszą osobę a po kolejnych dwóch drugą osobę. Niestety w obu przypadkach będący na miejscu lekarz stwierdził zgon. Po trzynastu godzinach działań akcja została zakończona a miejsce działań przekazane Policji.

W akcji brało udział 164 strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Działaniami kierował Lubelski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie nadbryg. Grzegorz Alinowski.

Na miejsce przybyli również: Wojewoda Lubelski Pan Lech Sprawka, Starosta Opolski Dariusz Marek Piotrowski, Wójt Gminy Chodel Przemysław Kowalski, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie mł. insp. Jerzy Czebreszuk oraz pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lublinie. W celu wsparcia psychologicznego rodziny ofiar zadysponowano także psychologa Panią kpt. Beatę Jedlinę – Bazyluk.

Opracowanie: KW PSP Lublin

Zdjęcia: nadbryg. Grzegorz Alinowski, kpt. Rafał Dobraczyński, st. asp. Tomasz Stachyra

Skip to content