Pożar mieszkania w Szczebrzeszynie

Nie udało się uratować mężczyzny z pożaru mieszkania w Szczebrzeszynie. Niestety jest to kolejna ofiara śmiertelna, w tym tygodniu. Wcześniej w Krzaku w pożarze mieszkania zginęła starsza kobieta.  W dniu 22 maja, tuż po godz. 17 otrzymaliśmy informację o pożarze budynku mieszkalnego wielorodzinnego usługowego w Szczebrzeszynie przy ul. Zamojskiej 11.

Po dojeździe zastępów z JRG Szczebrzeszyn ustalono, że na klatce schodowej murowanego budynku mieszkalno-usługowego, występuje bardzo duże, od strony północnej, płomienie wydobywają się przez okno z I pietra. Pożar jest w rozwiniętej fazie. Strażacy zabezpieczeni aparatami ochrony dróg oddechowych z jednym prądem wody weszli do budynku w celu odnalezienia ewentualnych osób poszkodowanych i ugaszeniu pożaru. Drugi prąd wody podano na palące się pomieszczenie przez okno przy wykorzystaniu drabiny przystawnej. Strażacy odnaleźli na klatce dwie starsze kobiety, które ewakuowano na zewnątrz budynku. W trakcie prowadzonych działań uzyskano informację, że wewnątrz mogą znajdować się inne osoby. Jednocześnie z prowadzeniem działań gaśniczych w palącym się mieszkaniu, strażacy kolejnych zastępów dokonywali przeszukania budynku (otwarto 5 mieszkań), pod kątem obecności osób poszkodowanych – na szczęście nikt tam nie przebywał. Odnaleziono jedynie psa, którego ewakuowano na zewnątrz i przekazano właścicielowi. W wyniku prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych w pokoju feralnego mieszkania odnaleziono zwęglone zwłoki mężczyzny w wieku około 60 lat.

W międzyczasie właściciel oraz mieszkańcy podjęli ewakuację mienia z zakładu fotograficznego znajdującego się na parterze budynku. Przypuszczamy, że prawdopodobną przyczyną tego pożaru, mogło być zaprószenie ognia przez osoby dorosłe. Policja i prokuratura ustala przyczyni i okoliczności zdarzenia.

W trakcie prowadzonych działań strażacy mierzyli się z utrudnieniami w postaci: skomplikowanego układu przestrzennego pomieszczeń, drewnianą konstrukcją stropów, ruchem pojazdów na drodze krajowej (policjanci wprowadzili ruch wahadłowy) oraz dużym zadymieniem. W celu dogaszenia nadpalonego stropu strażacy wykorzystywali kamerę termowizyjną. Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Szczebrzeszynie udzielił schronienia jednej osobie. Pozostali mieszkańcy skorzystali z pomocy rodzin.

Spaleniu uległo wyposażenie pokoju i kuchni, okna i drzwi. Okopceniu uległa  klatka schodowa. Częściowemu zalaniu wodą uległ sklep z odzieżą używaną oraz sklep z kosmetykami.  Wstępne straty oszacowano na kwotę 70 tys. zł.

Działaniami ratowniczo-gaśniczymi kierował mł. bryg. Marcin Lipiec dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szczebrzeszynie. W działaniach trwających ponad 5,5 godziny wzięło udział 4 zastępy PSP ze Szczebrzeszyna i Zamościa (14 ratowników) oraz OSP: Wielącza Niedzieliska i Zwierzyniec (19 ratowników).

opracowanie: mł. bryg. Andrzej Szozda

foto: mł. bryg. Marcin Lipiec

Skip to content