Krasnystaw – Stop pożarom traw!

W przeciągu trzech miesięcy tj. od 07.01. do 09.04.2020 r. na terenie rejonu działania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie zanotowano 59 interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej związanych z wypalaniem traw, nieużytków i pozostałości roślinnych:

Styczeń – 2

Luty – 10

Marzec – 32

Kwiecień ( do 09) – 15

 

Na terenie Polski wypalanie traw jest zabronione. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi grzywna, areszt, a w niektórych przypadkach kara do 10 lat więzienia.

Za wypalanie traw grożą, oprócz kar nakładanych np. przez policję czy prokuraturę, także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.

Powinniśmy wiedzieć, ze pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu.

Tekst: kpt. Kamil Bereza

Zdjęcia : kpt. Kamil Bereza; OSP Łopiennik Dolny

Skip to content