KM PSP Biała Podlaska – pożar lasu w Nadleśnictwie Biała Podlaska

19 kwietnia 2020 r. Stanowisko Kierowania KM PSP w Białej Podlaskiej otrzymało zgłoszenie o pożarze lasu – młodnika brzozowo–sosnowego w Nadleśnictwie Biała Podlaska w obrębie miejscowości Klonownica Duża.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar ściółki w lesie wraz z młodym drzewostanem. Działania w pierwszej fazie pożaru były skierowane na jak najszybsze ugaszenie płomieni przy pomocy tłumic, szpadli i łopat z uwagi na fakt, że pożar ulokowany był około 200 m od głównej drogi leśnej. Dokonano przecinki drzew w celu poszerzenia drogi dojazdowej do miejsca pożaru oraz zbudowano magistralę zasilającą z węży W-75 o łącznej długości około 800 m do pojazdów podających łącznie 6 prądów gaśniczych na pożar. Na magistrali pracowały dwa samochody ratowniczo-gaśnicze podbijające ciśnienie w układzie magistrali. Pozostałe pojazdy dowoziły wodę do bufora wodnego (zbiornik o pojemności 13 m3) i tankowały się z hydrantów w pobliskich miejscowościach.

Dojazd na miejsce pożaru utrudniała mocno wyeksploatowana droga gruntowa. Po zmierzchu zadecydowano o wstrzymaniu dogaszania pogorzeliska. Pozostawiono część jednostek na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. W dniu następnym wznowiono działania zmierzające do całkowitego dogaszenia pożaru. Długi czas działań był spowodowany dużym obszarem leśnym, dużym zapotrzebowaniem wody do celów gaśniczych (gruba warstwa ściółki leśnej i podłoże torfowe) oraz koniecznością dowozu wody z sieci hydrantowej ze znacznej odległości. Silny wiatr i brak opadów sprawiły, że działania polegające na dogaszaniu pojedynczych zarzewi ognia były prowadzone jeszcze w kolejnym dniu.

Działania były prowadzone przy współpracy z Leśniczym z Nadleśnictwa Biała Podlaska. Na miejscu działań był oficer dyżurny z kierownictwa komendy.

W działaniach udział brało 11 średnich i 8 ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych, 2 samochody ratowniczo-rozpoznawcze, 6 samochodów operacyjnych dowożących strażaków na podmiany oraz 2 samochody z nadleśnictwa. W działaniach udział brało 18 strażaków z PSP, 113 druhów OSP, 10 osób z nadleśnictwa z JRG Biała Podlaska, OSP Janów Podlaski, OSP Sławacinek Stary, OSP Sitnik, OSP Rokitno, OSO Olszyn, OSP Swory, OSP Leśna Podlaska, OSP Worgól, OSP Rokitno, OSP Klonownica Duża, OSP Hrud, OSP Konstantynów.

Spaleniu uległo około 4.1 ha młodnika brzozowo – sosnowego (1.35 ha lasu prywatnego, 2.75 ha lasu państwowego). Straty związane z pożarem wstępnie oszacowano na 50 tyś. zł. Uratowano mienie szacowane na ponad 300 tyś. zł.  Do działań gaśniczych użyto  120 m3 wody.

Ze względu na panujące warunki atmosferyczne i duże zagrożenie pożarowe, Komenda Miejska PSP w Białej Podlaskiej apeluje o rozwagę podczas korzystania z rekreacji w lasach.

Opracowanie: KM PSP Biała Podlaska

Zdjęcia: Pani Ada Sałamacha

 

Skip to content