Strażak ochotnik z Annopola wśród odznaczonych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w ratowaniu życia ludzkiego. Uroczystość odbyła się 8 stycznia 2020 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Wśród zasłużonych dla ratowania życia ludzkiego znalazł się strażak ochotnik dh Mateusz Koszałka z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Annopolu, który otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medal za Ofiarność i Odwagę.

Prezydent w swoim wystąpieniu zwracając się do wyróżnionych wyraził swoje uznanie i wdzięczność za odwagę i postawę w obliczu zagrożenia. Jak zaznaczył: „zdarzają się ludzie, którzy w sytuacji zagrożenia – przede wszystkim dla innych, ale także dla mienia – mają w sobie impuls, że biegną w drugą stronę, by to zagrożenie oddalić, ratować drugiego człowieka”. Uroczystość zgromadziła zasłużonych w ratowaniu życia ludzkiego, ich rodziny oraz znajomych, a także przedstawicieli Rady Ministrów oraz Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Dh Mateusz Koszałaka 7 marca 2019 r. uczestniczył w dramatycznej akcji udzielania pomocy trzylatkowi, który wpadł do studni w Annopolu. W trakcie dojazdu zastępów Państwowej Straży Pożarnej, dh Mateusz Koszałka zabezpieczony linką strażacką został opuszczony do wnętrza studni na głębokość ok. 12 metrów. Po opuszczeniu ratownika wyjął on dziecko z wody, które utrzymywało się na powierzchni na zerwanej desce, tym samym zapobiegając jego wychłodzeniu i utopieniu. Ratownik zaparty nogami o cembrowinę ok. kilkunastu minut utrzymywał się nad lustrem wody, jednocześnie zaopiekował się dzieckiem udzielając mu niezbędnego wsparcia psychicznego do czasu przybycia zastępu Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Kraśniku. Po dojeździe na miejsce wypadku niezwłocznie sprawiono sprzęt wysokościowy i dokonano opuszczenia ratownika Państwowej Straży Pożarnej do studni, gdzie podjął on dziecko i wraz z nim został ewakuowany na powierzchnię. Dziecko w stanie ogólnym dobrym przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Ratownik PSP dokonał ponownego zjazdu do wnętrza studni w celu ewakuowania ratownika OSP, po wyciągnięciu ratownika OSP, który poza dużym zmęczeniem nie uskarżał się na żadne inne kontuzje lub dolegliwości, działania zakończono.

Niewątpliwie podjęte działania ratownicze przez druha Mateusza Koszałkę miały charakter ponadstandardowy i niosły ze sobą narażenie zdrowia i życia. Strażak ochotnik podjął skuteczne działania, tym samym bezpośrednio przyczyniając się do ocalenia dziecka i minimalizacji ewentualnych powikłań zdrowotnych malca.

Opracowanie: mł. bryg. Piotr Michałek

Skip to content