Jubileusz 100 lecia OSP Grabowiec

14 września 2019 roku, OSP w Grabowcu obchodziła jubileusz funkcjonowania jednostki, połączony z przekazaniem i poświeceniem pojazdu pożarniczego. Uroczystości poprzedziła Msza św., odprawiona w kościele św. Mikołaja w Grabowcu przez ks. Ryszarda Ostasza proboszcza parafii Tuczępy i jednocześnie wiceprezesa OSP w Tuczępach. Z uwagi, że uroczystości wypadły w dzień Podwyższenia Krzyża Święto, po mszy pod Krzyżem Misyjnym odmówiona została Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Dalsza cześć uroczystości zgodnie z ceremoniałem, przebiegała przed strażnicą OSP Grabowiec. W ramach obchodów dokonano odsłonięcia pamiątkowej tablicy z okazji 100 lecia utworzenia jednostki. Następnie st. bryg. Piotr Zmarz zastępca lubelskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Lublinie, w asyście zaproszonych gości dokonał uroczystego  przekazania samochodu gaśniczego GCBA 4,5/16/4 Man, pozyskanego przez jednostkę w ubiegłym roku. Wartość pojazdu to kwota 817 950 zł., z której 160 tys. pochodziło z dotacji celowej. Aktu poświęcenia dokonał ks. Ryszard Ostasz. Jednostka od parlamentarzystów otrzymała także torbę ratowniczą OSP R1, która odebrał druh Mirosław Bednarczyk prezes jednostki.

W obchodach udział wzięli: Teresa Hałas poseł na Sejm, Jerzy Chróścikowski senator RP, st. bryg. Piotr Zmarz zastępca lubelskiego komendanta wojewódzkiego PSP, st. bryg. Jacek Sobczyński komendant miejski PSP w Zamościu, Stanisław Grześko starosta zamojski, Krzysztof Gałaszkiewicz dyrektor Lubelskiego Oddziału Regionalnego ARiMR, Bartosz Popek wójt gminy Grabowiec, druh Mariusz Branecki wiceprezes zarządu oddziału powiatowego ZOSP RP oraz płk w st. spocz. Mieczysław Skiba. Dowódcą uroczystości był kpt. Mateusz Kozłowski, na co dzień zastępca dowódcy zmiany w JRG Zamość.

Opracowanie: mł. bryg. Andrzej Szozda KM PSP Zamość

Skip to content