Pożar budynku Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego w Lublinie

O godz. 1:58 z systemu sygnalizacji pożarowej wpłynęła informacja do stanowiska kierowania Komendy Miejskiej PSP w Lublinie o pożarze budynku Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego w Lublinie. Pierwsze zastępy z JRG Nr 1 w Lublinie były na miejscu po 6 minutach od zgłoszenia. W tym czasie ogień szybko rozprzestrzeniał się po poddaszu czterokondygnacyjnego obiektu. W pierwszej kolejności pracownicy ośrodka, strażacy i policjanci, przystąpili do ewakuacji 109 pensjonariuszy, z których większość nie była w stanie samodzielnie się poruszać. Do ewakuacji włączyły się także postronne osoby. Na miejsce dysponowane były kolejne zastępy straży z uwagi na dynamicznie rozprzestrzeniający się ogień po drewnianej konstrukcji dachu, na poddaszu o powierzchni ok. 1400 m2. Przybyłe na miejsce pogotowie gazowe i energetyczne odcięło dopływ mediów, a policja zamknęła ruch na pobliskich ulicach, umożliwiając dojazd jedynie zaangażowanym służbom. Pracownicy zarządzenia kryzysowego Urzędu Miasta w Lublinie zadysponowali autobusy, którymi ewakuowane osoby zostały przetransportowane do innych domów pomocy społecznej na terenie miasta.
Na miejsce akcji udał się Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP oraz grupa operacyjna Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie.
Do działań gaśniczych dysponowano kolejne zastępy jednostek PSP i OSP, w tym także z Komend Powiatowych PSP w Świdniku, Puławach, Łęcznej i Lubartowie. Z drabin mechanicznych podawano 3 prądy gaśnicze na płonący dach oraz 3 prądy przez klatki schodowe do wnętrza poddasza. Po ugaszeniu ognia przystąpiono do prac rozbiórkowych konstrukcji dachu. Na niższych kondygnacjach, zagrożonych zalaniem, strażacy wraz z personelem rozpoczęli zabezpieczanie mienia w postaci specjalistycznego sprzętu medycznego, wyposażenia mieszkalnego oraz osobistych rzeczy pensjonariuszy.
W kulminacyjnym momencie akcji zaangażowanych było 41 zastępów PSP i OSP (ok. 170 strażaków). Działania gaśnicze zakończono około godz. 7:30, natomiast strażacy Komendy Miejskiej PSP w Lublinie do godz. 13:30 pomagali pracownikom DPS w zabezpieczaniu obiektu i znajdującego się w nim mienia.

 

Opracowanie i zdjęcia: KW PSP Lublin

Skip to content