Trąba powietrzna w gminie Wojciechów

21 maja 2019 roku przez gminę Wojciechów niedaleko Lublina przeszła trąba powietrzna.
Wiatr zrywał dachy, przewracał drzewa i niszczył linie energetyczne. Najbardziej ucierpiały miejscowości: Palikije Pierwsze, Stasin, Cyganówka, Tomaszów, Halinówka i Ignaców. Wstępnie określono, że uszkodzonych zostało 87 budynków mieszkalnych i gospodarczych w 42 gospodarstwach. Do działań zaangażowano 55 zastępów strażaków PSP i OSP z terenu woj. lubelskiego. W szczytowej fazie działań ratowniczych pracowało około 240 strażaków ratowników. Na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Stasinie powołano sztab kryzysowy, w którym służby podejmowały działania i koordynowały pomoc dla mieszkańców dotkniętych wichurą. Działaniami koordynował Lubelski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Grzegorz Alinowski wraz z zastępcą st. bryg. Szczepanem Goławskim i Komendantem Miejskim PSP w Lublinie bryg. Markiem Fiutką
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz usuwaniu skutków przejścia trąby powietrznej na budynkach mieszkalnych i gospodarczych oraz udrożnieniu szlaków komunikacyjnych na dojazdach do posesji. Strażacy usuwali połamane konary drzew oraz zabezpieczali plandekami uszkodzone i zerwane dachy na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Działania strażaków wizytowali na miejscu akcji: Premier Mateusz Morawiecki, Wicepremier Beata Szydło oraz Komendant Główny PSP gen. brygadier Leszek Suski.
Komendant Główny PSP zapoznał się z bieżącą sytuacją na terenie prowadzonych działań w miejscowościach Palikije Pierwsze, Stasin, Cyganówka, Halinówka, Wojciechów i Tomaszów, w których osobiście odwiedził kilka gospodarstw najbardziej dotkniętych wichurą. W porozumieniu z wójtem gminy Wojciechów oraz Lubelskim Komendantem Wojewódzkim określił priorytetowe zadania strażaków na miejscu prowadzonych działań.

Opracowanie i zdjęcia: asp. Tomasz Stachyra

Skip to content