IMG 20190307 145103

Trzylatek w studni.

IMG 20190307 145103Kraśniccy strażacy zawodowi i ich koledzy ochotnicy z Annopola w dniu 7 marca 2019 uczestniczyli w dramatycznej akcji udzielania pomocy trzylatkowi, który wpadł do studni w Annopolu.

Zgłoszenie o zdarzeniu, jakie wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku dotyczyło zgłoszenia wypadku na prywatnej posesji, polegającego na wpadnięciu dziecka do studni. Zgodnie z procedurami alarmowania i dysponowania do zdarzenia udały się trzy zastępy (dwa z JRG Kraśnik oraz jeden z OSP KSRG Annopol).

Z uwagi na fakt lokalizacji miejsca wypadku (odległość od siedziby JRG Kraśnik – 35 km), miejscowa jednostka OSP KSRG Annopol przybyła na miejsce jako pierwsza. Ze wstępnego rozpoznania wynikało potwierdzenie, że w studni na głębokości ok. 12 metrów do lustra wody znajduje się dziecko, przytomne wzywa pomocy, na miejscu znajdują się rodzice dziecka. W trakcie dojazdu zastępów Państwowej Straży Pożarnej, jeden z ratowników OSP zabezpieczony linką strażacką został opuszczony do wnętrza studni. Po opuszczeniu ratownika wyjął on dziecko z wody, które utrzymywało się na powierzchni na zerwanej desce, tym samym zapobiegając jego wychłodzeniu i utopieniu. Ratownik zaparty nogami o cembrowinę ok. kilkunastu minut utrzymywał się nad lustrem wody, jednocześnie zaopiekował się dzieckiem udzielając mu niezbędnego wsparcia psychicznego do czasu przybycia zastępu Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Kraśniku.

Po dojeździe na miejsce wypadku niezwłocznie sprawino sprzęt wysokościowy i dokonano opuszczenia ratownika Państwowej Straży Pożarnej do studni, gdzie podjął on dziecko i wraz z nim został ewakuowany na powierzchnię. Dziecko w stanie ogólnym dobrym (nieliczne otarcia ciała) przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

Ratownik PSP dokonał ponownego zjazdu do wnętrza studni w celu ewakuowania ratownika OSP, czego dokonano przy użyciu uprzęży ewakuacyjnej. Po wyciągnięciu ratownika OSP, który poza dużym zmęczeniem nie uskarżał się na żadne inne kontuzje lub dolegliwości, działania zakończono. 

Po wstępnym badaniu  dziecka w ambulansie, zostało ono przekazane przybyłemu na miejsce zespołowi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i zabrane do szpitala.

Niewątpliwie podjęte działania ratownicze przez druhów ochotników miały charakter ponadstandardowy i niosły ze sobą narażenie zdrowia i życia. Strażak ochotnik podjął skuteczne działania, tym samym bezpośrednio przyczyniając się do ocalenia dziecka i minimalizacji ewentualnych powikłań zdrowotnych malca.

Opracowanie: st. kpt. Piotr Michałek

mt_gallery: Trzylatek w studni

Zdjęcia: archiwum KP PSP Kraśnik

Skip to content