DSCN3219

Inspekcje gotowości operacyjnej w JRG PSP woj. lubelskiego

DSCN3219Funkcjonariusze z Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie, w dniach 30-31 stycznia 2019 roku rozpoczęli cykl inspekcji gotowości operacyjnej w jednostkach ratowniczo gaśniczych.

Z uwagi na zbliżający się okres ferii zimowych na terenie województwa lubelskiego oraz zmieniające się warunki atmosferyczne (dodatnie temperatury, topniejący lód) funkcjonariusze z Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie, w dniach 30-31 stycznia br. rozpoczęli cykl inspekcji gotowości operacyjnej w jednostkach ratowniczo gaśniczych.

Celem inspekcji było sprawdzenie stanu przygotowania specjalistycznego sprzętu służącego ewakuacji osób poszkodowanych pod którymi załamał się lód oraz weryfikacja wiedzy uzyskanej podczas specjalistycznych szkoleń organizowanych przez funkcjonariuszy Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie nad j. Białka
w powiecie parczewskim w ubiegłym roku. Ponadto członkowie zespołu inspekcyjnego z Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP sprawdzali wiedzę z zakresu ratownictwa lodowego zawartą w „Skrypcie do szkolenia z zakresu ratownictwa na obszarach wodnych realizowanego przez KSRG w zakresie podstawowym. Działania na  lodzie.” (sposoby ewakuacji poszkodowanych, zasady udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom będących w hipotermii, itp.)

Dodatkowo weryfikacji podlegały wiadomości dotyczące zasad współpracy z załogami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w terenie przygodnym (nawiązanie łączności, wyznaczenie miejsca bezpiecznego, znaki gestowe dla pilota śmigłowca itp.). Sprawdzony sprzęt specjalistyczny oraz wiedza funkcjonariuszy w losowo wybranych jednostkach ratowniczo – gaśniczych Komendy Miejskiej PSP w Lublinie (JRG 2, miejsce ćwiczeń Zalew Zemborzycki oraz JRG Bychawa, miejsce ćwiczeń Zalew Miejski), pozwalają stwierdzić, że strażacy są przygotowani do podjęcia działań specjalistycznych z zakresu ratownictwa lodowego w zakresie podstawowym.

mt_gallery: Inspekcje gotowości operacyjnej w JRG PSP woj. lubelskiego
Opracowanie i foto: mł. bryg. Wojciech Miciuła KW PSP w Lublinie. 

Skip to content