IMG 9872

Międzypowiatowe ćwiczenia ratownicze „Chełm 2018”.

IMG 9872Realizując polecenie Zastępcy Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Szczepana Goławskiego dotyczące zorganizowania ćwiczeń sprawdzających przygotowanie podmiotów KSRG do prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych,  2 października 2018 roku na terenie CEMEX Polska Sp. z o.o. zakład Cementownia Chełm w Chełmie  przeprowadzono manewry dla wybranych sił i środków z terenu woj. lubelskiego. Organizatorami ćwiczeń byli funkcjonariusze Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie oraz funkcjonariusze z Komendy Miejskiej PSP w Chełmie.

W ćwiczeniach uczestniczyli strażacy z jednostek ratowniczo – gaśniczych w Chełmie, Krasnymstawie, Lublinie, Łęcznej, Świdniku, Włodawie oraz druhowie z jednostek OSP KSRG w Rudzie, Wierzbicy, Białopolu, Żmudzi.
W manewrach brało udział 95 strażaków.

Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie poziomu przygotowania sił i środków krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego do działań podczas pożarów i innych miejscowych zagrożeń na terenie Cementowni Chełm z wykorzystaniem Plutonu Ratowniczego LBO OSP Chełm, przy współpracy sił i środków z sąsiednich powiatów. Sprawdzenie przygotowania do działań specjalistycznych Grup: Poszukiwawczo-Ratowniczej „Chełm” oraz Ratownictwa Wysokościowego „LUBLIN-2”. Sprawdzenie właściwego udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, sprawdzenie funkcjonowania systemu łączności podczas pracy w terenie, doskonalenie umiejętności dowodzenia na poziomie interwencyjnym oraz taktycznym.

Głównymi założeniami ćwiczeń były: pożar magazynu z paliwem alternatywnym RDF, który rozprzestrzenił się na las młodnik, ewakuacja poszkodowanych z trudnodostępnych miejsc na wysokości ok 35m (silos klinkieru, młyn węgla), wypadek samochodowy, katastrofa budowlana.

Dodatkowo przećwiczono procedury związane z pożarem gazu na stacji redukcyjno – pomiarowej wysokiego ciśnienia w Chełmie.

mt_gallery: Międzypowiatowe ćwiczenia ratownicze - "Chełm 2018".

Opracowanie: st. kpt. Wojciech Miciuła

Zdjęcia: asp. Tomasz Stachyra

Skip to content