DSCN3087

Przewrócona autocysterna z gazem LPG na DK 17 w m. Tuligłowy, pow. krasnostawski.

DSCN308712 sierpnia 2018 roku o  godz. 8:53 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krasnymstawie wpłynęła informacja o przewróconej autocysternie z gazem LPG w m. Tuligłowy w ciągu drogi krajowej DK 17.

W dniu 12 sierpnia 2018 roku o  godz. 8:53 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krasnymstawie wpłynęła informacja o przewróconej autocysternie z gazem LPG w m. Tuligłowy, w ciągu drogi krajowej DK 17.

Po przybyciu sił i środków z JRG Krasnystaw stwierdzono, że  autocysterna z gazem LPG (ponad 30 m3 medium) leży na prawym boku między drogą krajową, a nasypem kolejowym. Zdarzenie zlokalizowane było w bliskiej odległości od stacji paliw, domu dziecka oraz przedsiębiorstwa ze sprzętem rolniczym i środkami ochrony roślin. Pojazd w wyniku zjechania z drogi otarł  się o bariery energochłonne, a następnie obrócił się wokół własnej osi o 360 stopni opierając się o nasyp kolejowy. Kierowca opuścił pojazd o własnych siłach, został zaopatrzony i przetransportowany do szpitala w Krasnymstawie przez Zespół Ratownictwa Medycznego.

W wyniku przeprowadzonego rozpoznania nie stwierdzono rozszczelnienia płaszcza cysterny. Kierujący Działaniem Ratowniczym podjął decyzję o wyłączeniu z użytkowania pobliskiej stacji paliw, wstrzymania ruchu na drodze krajowej nr 17 oraz ruchu kolejowego (PKP wprowadziły komunikację zastępczą na odcinku Krasnystaw – Ruskie Piaski). Na miejsce zdarzenia zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego „Lublin-1” oraz grupę operacyjną Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie. Policja zorganizowała objazdy przez miejscowości Małochwiej Duży i Małochwiej Mały. Działania ratownicze polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów, położeniu piany ciężkiej i średniej (pojazd oraz teren wokół niego) oraz ustabilizowaniu pojazdu. Po podstawieniu przez przewoźnika zastępczej cysterny rozpoczęto przetłaczanie gazu. W trakcie pompowania medium na bieżąco monitorowano eksplozymetrem stężenie wybuchowe gazu w powietrzu.

Po przepompowaniu 50% objętości gazu z autocysterny, przy pomocy specjalistycznych dźwigów postawiono zestaw na koła, następnie odłączono ciągnik od cysterny i podniesiono na drogę. Po zakończeniu czynności ratowniczych uprzątniętą jezdnię przekazano zarządcy drogi, który zdecydował o wznowieniu ruchu na zablokowanym odcinku. Następnie po ocenie infrastruktury kolejowej przez specjalistę z PKP ruch kolejowy został przywrócony.

W działaniach ratowniczych, którymi kierował Komendant Powiatowy PSP w Krasnymstawie  udział brało 37 ratowników, funkcjonariusze Policji, Przedstawiciele PKP, firmy transportowej, pomocy drogowej, zarządcy drogi oraz innych podmiotów.

mt_gallery: Przewrócona autocysterna z gazem LPG na DK 17 w m. Tuligłowy,  pow. krasnostawski.
Opracowanie i foto st. kpt. Wojciech Miciuła 

Skip to content