Wybieram życie 1

„Wybieram Życie”

Wybieram życie 1Projekt zrealizowany przez Młodzieżową Radę Miejską w Modliborzycach przy współpracy z klubem filmowym działającym przy GOK Modliborzyce, młodzieżą ze szkół w Gminie Modliborzyce i Ochotniczą Strażą Pożarną z Modliborzyc.

    W trakcie prac Młodzieżowej Rady Miejskiej w Modliborzycach, zastanawialiśmy się co możemy zrobić dla swoich rówieśników, w końcu po to zostaliśmy wybrani. Na jednym z naszych spotkań padła propozycja pana Przewodniczącego Rady Miejskiej w Modliborzycach, Piotra Rogoży, że bardzo leży mu na sercu bezpieczeństwo mieszkańców i chciałby, żeby młodzież zastanowiła się, jak ze swojej strony może wpłynąć na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach, w szczególności pieszych i rowerzystów.
    Przeanalizowaliśmy, przedyskutowaliśmy tę kwestię, zastanowiliśmy się w czym tkwi problem i uznaliśmy, że po prostu piesi i rowerzyści muszą być na drogach widoczni a z tym niestety jest problem. Mimo częstych akcji edukacyjnych i dostępności różnorodnych elementów odblaskowych na rynku młodzi ludzie ich nie noszą a sprawy swojego bezpieczeństwa traktują bardzo lekko. Dlaczego? Kamizelki, breloczki, samozaciskowe opaski, smycze dostępne są w wielu sklepach, stacjach benzynowych, po prostu wszędzie. Policja, nauczyciele i wiele znanych osób bardzo często przeprowadzają akcje informacyjne, edukacyjne i wszystkie te działanie są nieskuteczne. Mimo, że przepisy nakazują noszenie odblasków a za ich brak można otrzymać mandat, piesi w Polsce nadal nie przywiązują należytej wagi do swojego bezpieczeństwa. Chwilowa refleksja w obliczu tragedii nieszczęśliwego wypadku nie przekłada się na mądry nawyk: noszę odblask, chcę być widoczny.
    Pomyśleliśmy, że może przyczyna tkwi w tym, że wszystkie te akcje i odblaski wymyślają i przeprowadzają dorośli a kierują do dzieci i młodzieży. Może trzeba zapytać młodzieży jakie odblaski chciałaby nosić?
    Uznaliśmy, że wymyślimy taki element odblaskowy, który jest praktyczny, modny, wygodny, który zawsze można mieć przy sobie i oczywiście sprawi, że będziemy widoczni. Odblask stworzony przez młodzież dla młodzieży czyli jedyny i niepowtarzalny, który chętnie i z dumą będziemy nosić.
    W tym celu przeprowadziliśmy konkurs na projekt odblasku, który będzie spełniał te warunki. Przygotowaliśmy plakaty informacyjne, rozwiesiliśmy je w szkołach i przedszkolach na terenie Gminy Modliborzyce i spokojnie czekaliśmy do końca terminu wpływania prac. Czas minął a na nasz konkurs nie zareagował nikt, żadna praca nie wpłynęła. Trochę nas to zasmuciło, znowu kolejna nieskuteczna akcja. Ale usiedliśmy i na spokojnie przeanalizowaliśmy, gdzie popełniliśmy błędy.
     Po krótkim czasie przystąpiliśmy po raz kolejny do działania. Zrobiliśmy nowe plakaty, odrobinę zmieniliśmy regulamin konkursu i przede wszystkim zintensyfikowaliśmy prace informujące o naszym pomyśle i jego społecznym przekazie. Wysiłek się opłacił. Na konkurs wpłynęło 111 prac ze wszystkich szkół na terenie Gminy Modliborzyce. Byliśmy bardzo zadowoleni. Pomysłowość autorów była ogromna. Różnorodność rozwiązań, kolorystyka, funkcjonalność…byliśmy zachwyceni. Przyszedł czas na wybór zwycięzcy.
    Zebraliśmy komisję, która wybrała najlepsze projekty. Najlepsze, czyli takie, które spełniały wymogi regulaminu, były funkcjonalne, widoczne, łatwe do założenia, chętnie noszone, o atrakcyjnym wyglądzie i uniwersalne, takie, który każdy chętnie założy.
    Wszystkich uczestników konkursu nagrodziliśmy drobnymi upominkami  natomiast trzy prace uznaliśmy za zwycięskie. Trzy, ponieważ żadna z nich nie wyczerpywała w pełni naszych oczekiwań, połączyliśmy ich różne elementy w jedną całość. Władze samorządowe nagrodziły finalistów, ten etap prac mieliśmy zamknięty.
    Znaleźliśmy firmę, która podjęła się uszycia odblasków według naszego projektu, zamówienie zostało złożone, zakup sfinansowały władze samorządowe.
     Ale my nie siedzieliśmy z założonymi rękami. Uznaliśmy, że fakt, że rozdamy takie nowatorskie odblaski nie spowoduje jeszcze, że młodzi będą je nosić, trzeba jeszcze wzmocnić część edukacyjną projektu. Podeszliśmy do tego poważnie i na miarę XXI wieku. Wymyśliliśmy, że nagramy spot reklamowy, w którym zawrzemy mocny przekaz przekonujący do noszenia naszych odblasków. No…to było wyzwanie. To jednak film, dziedzina nam mało znana.
    Zwróciliśmy się do GOK w Modliborzycach o pomoc i okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. W naszym GOK-u działa klub filmowy, posiadają odpowiedni sprzęt, mają wiedzę i umiejętności, żeby taki spot nagrać. A przede wszystkim to świetni ludzie, chętni do działania, z głowami pełnymi pomysłów.  Przystąpiliśmy do pracy nad filmem.
     Mimo, że nie było łatwo, to trzeba przyznać, bawiliśmy się świetnie. Wymyśliliśmy scenariusz, rozrysowaliśmy sceny, znaleźliśmy plener i…musieliśmy poczekać na „okno pogodowe”, żebyśmy mogli spędzić kilka długich nocnych godzin na nagraniach.
    Poprosiliśmy o pomoc miejscowych strażaków z OSP Modliborzyce, z jednej strony  o zabezpieczenie miejsca nagrań a z drugiej o włączenie się w samo nagranie i przeprowadzenie akcji ratunkowej nagrywanej na potrzeby filmu. Odpowiedź była oczywiście pozytywna.
    I przyszedł moment, jedziemy i nagrywamy! Dwa wozy strażackie, panowie w pełnym umundurowaniu, pięcioro młodych ludzi – aktorów: Kinga Tylus, Ewelina Gąska, Patrycja Krzysztoń, Arkadiusz Parchyta i Kacper Grądtkie, opiekunka Młodzieżowej Rady, tu także   w roli kierowcy, Hubert Ryfiński i Tomek Kamiński (który do nas dołączył) jako operatorzy kamer, dronów, jako reżyserzy, kierownicy planu, zarządzający całym nagraniem. Byliśmy pełni obaw, czy podołamy takiemu dużemu przedsięwzięciu ale tak, daliśmy radę. Teraz już wiemy, że z takimi ludźmi damy radę zrobić wszystko.
    Na nagraniu spędziliśmy dwa wieczory a potem w napięciu czekaliśmy na montaż. Hubert podsyłał nam fragmenty swojej pracy do akceptacji i korekty, dyskutowaliśmy czy włączamy różne sceny, ujęcia do filmu, pojawiały się kolejne pomysły i wreszcie jest, mamy to.
    W międzyczasie firma produkująca odblaski zaczęła przesyłać pierwsze partie towaru. Wtedy byliśmy już gotowi by w pełni pokazać nasz projekt. Mieliśmy odblaski, mieliśmy spot, mieliśmy pełny przekaz z którym wychodzimy nie tylko do młodzieży: ”Sam decyduj, wybierz życie”.
    Uroczystość wręczania odblasków uczniom i premierowa prezentacja spotu reklamowego odbyła się w GOK-u w Modliborzycach we wtorek 29 maja 2018r.

Spot do zobaczenia tutaj https://www.youtube.com/watch?v=LDOxkJKZE-Q.


    W ciągu kolejnych dni rozdaliśmy odblaski wszystkim uczniom szkół w Gminie Modliborzyce.
    Naszym pomysłem zainteresowały się media i o projekcie „Wybieram życie” zaczęło być głośno. Odbieramy gratulacje, pozytywne opinie od osób prywatnych i instytucji z całej Polski. Bardzo nas to cieszy, tym bardziej, że przystępując do realizacji projektu nawet o tym nie marzyliśmy.
    Możemy się także pochwalić kolejnym pomysłem młodych ludzi zaangażowanych w projekt „Wybieram Życie”. Hubert Ryfiński wpadł na pomysł i wraz z Tomaszem Kamińskim opracowali aplikację, która każdego dnia o godzinie, w której zapada zmrok, będzie nam przypominała aby założyć odblask. Wszystkich, którzy zechcą korzystać z takiego rozwiązania informujemy, że aplikacja „Świeć przykładem” jest dostępna bezpłatnie w sklepie Google Play już od 26 czerwca 2018r. Mamy nadzieję, że takie nowoczesne i ciekawe podejście,  jeszcze bardziej zmotywuje młodych ludzi do noszenia odblasków i utwierdzi ich w przekonaniu, że mądre dbanie o własne bezpieczeństwo jest „cool”. 

Aplikacja do pobrania tutaj https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.modliborzyce.odblask


    Teraz już wiemy, udało nam się. Dlaczego? Bo mieliśmy dobry pomysł, bo słuchaliśmy opinii młodych ludzi i byliśmy otwarci na ich propozycje, bo zrobiliśmy to spontanicznie, z otwartym sercem i wiarą, że warto robić takie rzeczy. Noszenie elementów odblaskowych w wielu krajach europejskich jest silnie zakorzenione w świadomości obywateli, dlaczego nie u nas, dlaczego wciąż statystyki nieszczęśliwych wypadków są tak przerażające?
    Mamy nadzieję, że nasza akcja to zmieni, jesteśmy przekonani, że jeśli dzięki naszej pracy uratujemy chociaż jedno ludzkie życie to było warto.

źródło: Iwona Mańka koordynator projektu „Wybieram Życie”

Skip to content