DSC08615

Pożar dworu w miejscowości Dzierążnia

DSC0861530 maja 2018 r. o godz. 06:15 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Lubelskim otrzymał zgłoszenie o pożarze dworu w zespole dworskim w miejscowości Dzierążnia gm. Krynice.

Budynek o konstrukcji murowanej z elementami konstrukcji drewnianej, wpisany do rejestru zabytków. Przybyłe na miejsce zdarzenia zastępy OSP i JRG PSP zastały pożar, który powstał na I piętrze budynku. Po odłączeniu zasilania w energię elektryczną podano prądy wody w natarciu  na część budynku objętą pożarem oraz w obronie na pozostałą część obiektu. Równocześnie z prowadzonymi działaniami gaśniczymi prowadzono ewakuację mienia ruchomego. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do przewietrzania pomieszczeń, następnie wykorzystując kamerę termowizyjną prowadzono dogaszanie ukrytych ognisk pożaru w elementach drewnianych konstrukcji stropu i dachu budynku.

Przedstawiciel konserwatora zabytków wartość uratowanego mienia oszacował na około 3,5 miliona złotych.  Akcja gaśnicza trwała ponad 5 godzin. W działaniach uczestniczyło łącznie 13 zastępów straży pożarnych, 52 ratowników.

mt_gallery: Pożar dworu w miejscowości Dzierążnia.

Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Jacek Zwolak

 

 

Skip to content