IMG-20180419-WA0007

Pożar lasu Nowiny – powiat tomaszowski.

IMG-20180419-WA000719 kwietnia 2018 r. o godz. 15:10 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Lubelskim otrzymał zgłoszenie o pożarze lasu w miejscowości Nowiny, gm. Susiec.

Osoba zgłaszająca zdarzenie przekazała informację, że widzi dym na tle lasu. Pożar powstał w kompleksie leśnym Nadleśnictwa Józefów, Leśnictwo Kalina. Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Tomaszowa Lubelskiego, oraz OSP Majdan Sopocki. Po przybyciu na miejsce pożaru kierujący działaniem ratowniczym stwierdził, że pożarem objęte jest ok. 5 ha lasu, poleca podać prądy wody w natarciu na czoło pożaru i prosi Stanowisko Kierowania KP o zadysponowanie dodatkowych sił i środków (ludzi i sprzętu). Działania gaśnicze utrudniają silne porywy wiatru. 

Dyżurny SK KP dysponuje kolejno: OSP Oseredek, OSP Grabowica, OSP Kunki, OSP Bełżec  I, OSP Bełżec II, OSP Majdan Górny. Podawane są kolejne prądy wody na obwód pożaru. Na miejsce pożaru przybywają pracownicy nadleśnictwa, którzy przy pomocy mechanicznego urządzenia drążącego pokrywę gleby wykonują pasy odcinające możliwość rozprzestrzeniania się ognia. Równocześnie z działaniami straży pożarnych dokonywane są zrzuty z samolotów typu Dromader stacjonujących na lotnisku w Radawcu. Pożar udało się zlokalizować po blisko 2 godzinach. Akacja gaśnicza trwała 5 godzin i 40 minut w której uczestniczyło 10 zastępów straży pożarnych, 52 strażaków. W wyniku pożaru spaleniu uległo 6,7 ha poszycia leśnego, upraw leśnych, nadpaleniu uległy drzewa III klasy i wyższej drzewostanu. Przyczyny i okoliczności powstania pożaru wyjaśnia policja.

mt_gallery: Pożar lasu w miejscowości Nowiny gm. Susiec.

Opracowanie i zdjęcia: bryg. Jacek Zwolak KP PSP Tomaszów Lubelski.

Skip to content