IMG 7980

Międzypowiatowe Ćwiczenia Ratownicze Biała Podlaska 2018.

IMG 798024 kwietnia 2018 roku na terenie powiatu bialskiego odbyły się międzypowiatowe ćwiczenia ratownicze.

W ćwiczeniach wzięły udział siły i środki  PSP z województwa lubelskiego, powiaty: bialski, parczewski, radzyński, łukowski, rycki oraz specjalistyczne grupy ratownicze PSP, nadleśnictwo w Chotyłowie, Policja, Pogotowie ratunkowe, Ochotnicze Straże Pożarne powiatu bialskiego.

Celem głównym ćwiczeń była analiza i przećwiczenie Zewnętrznych Planów Operacyjno-Ratowniczych na terenie bialskich zakładów stwarzających możliwość awarii przemysłowej oraz przećwiczenie działań podczas dużych pożarów lasu na terenie Nadleśnictwa Chotyłów z wykorzystaniem plutonu ratowniczego WOO OSP Biała Podlaska przy współpracy z siłami i środkami z sąsiednich powiatów. Podczas ćwiczeń sprawdzono również przygotowanie do działań Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego „Biała-1” oraz Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego COO „Lublin-2”.

W ramach ćwiczeń sprawdzano m.in.:
– funkcjonowanie służb dyżurnych stanowisk kierowania
– systemy alarmowania
– procedury uruchamiania zewnętrznych planów operacyjno-ratowniczych, informowania i współpracy ze służbami współdziałającymi oraz z lokalnymi instytucjami wspomagającymi działania ratownicze
– umiejętności i możliwości działania Specjalistycznych Grup Ratowniczych
– umiejętność korzystania z map leśnych
– umiejętności praktycznego przygotowania zaplecza logistycznego
– umiejętności współpracy z mediami
– techniki i metody organizacji łączności bezprzewodowej

Ćwiczenia nadzorował Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Szczepan Goławski, który na zakończenie podsumował ćwiczenia i podziękował wszystkim uczestnikom, służbom i instytucjom za zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie ćwiczeń.

mt_gallery: Mędzypowiatowe ćwiczenia ratownicze Biała Podlaska 2018.

Opracowanie i zdjęcia: asp. Tomasz Stachyra KW PSP Lublin.

Skip to content