MG 7583

Ćwiczenia lodowe z ratownikami WOPR-u w Chełmie.

 MG 7583W ramach doskonalenia zawodowego strażacy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie od 13 do 15 lutego, ćwiczyli razem z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na zalewie Glinianki w Chełmie.

 

Tematem ćwiczeń była: „Organizacja akcji ratowniczej na akwenach i ciekach wodnych (powierzchnie wodne i lodowe)”. Ćwiczenia praktyczne poprzedzone były wykładami, na których przedstawiono zasady bezpiecznego poruszania się po lodzie, metody i sprzęt wykorzystywany podczas akcji ratowniczych oraz zagadnienia związane z udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy w trakcie działań ratowniczych prowadzonych na lodzie. W trakcie ćwiczeń praktycznych doskonalono techniki ewakuacji osób poszkodowanych (na ćwiczeniach byli nimi pozoranci – strażacy, ubrani w kombinezony do pracy w wodzie) w sytuacjach pozorowanych po załamaniu się lodu.

13 i 14 lutego w ćwiczeniach brały udział jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Wierzbicy, Stawu, Żmudzi, Kamienia i Kaniego. 15 lutego obserwatorami ćwiczeń była młodzież z Zespołu Szkół w Żółtańcach i Okszowie,  z III LO w Chełmie oraz z Niepublicznej Integracyjnej Szkoły Podstawowej w Chełmie. Zasady zachowania się w takich sytuacjach zostały przedstawione dzieciom i młodzieży przez kol. Andrzeja Klaudela – prezesa WOPR Chełm, któremu bardzo dziękujemy za pomoc w przeprowadzeniu ćwiczeń. Organizatorzy mają nadzieję, że ćwiczenia te połączone z pogadanką będą niosły ze sobą skutki edukacyjne. Na zakończenie ćwiczeń koledzy z WOPR – u „morsowali” w przygotowanym do ćwiczeń przeręblu.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji i przyczynili się do tych ćwiczeń.

mt_gallery: Ćwiczenia lodowe w Chełmie.

Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Wojciech Chudoba KM PSP Chełm, WOPR Chełm.

Skip to content