IMG 7610

Konferencja prasowa w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w ramach kampanii MSWiA „Czad i ogień. Obudź czujność!”.

IMG 76106 grudnia 2017 roku w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa poświęcona II edycji kampanii informacyjnej MSWiA pn. „Czad i ogień. Obudź czujność!”.

Głównym celem kampanii jest zwiększenie świadomości o zagrożeniach związanych z pożarami i tlenkiem węgla w sezonie grzewczym.
W konferencji udział wzięli:
– Przemysław Czarnek – Wojewoda Lubelski,
– st. bryg. Grzegorz Alinowski – Lubelski Komendant Wojewódzki PSP w Lublinie,
– Arkadiusz Iwaniuk – zastępca Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Lublinie ,
– Piotr Szacmajer – wiceprezes Krajowej Izby Kominiarskiej oddział w Lublinie.

Czad (tlenek węgla) jest „cichym zabójcą” – jednym z pierwszych objawów zaczadzenia jest ból głowy. Sam czad jest bezwonny i bezbarwny, w wyniku jego działania dochodzi do niedotlenienia organizmu. Zatrucie tlenkiem węgla sprawia, że utrudniony zostaje transport tlenu do płuc.

W zeszłym sezonie grzewczym z powodu czadu zmarło w Polsce 61 osób, w tym już ponad 12.
W pożarach obiektów mieszkalnych w poprzednim sezonie grzewczym poniosło śmierć 298 osób a w tym sezonie już 97 osób.

Podczas konferencji zaprezentowany został specjalny spot filmowy kampanii, przygotowany przez MSWiA, który w prostych słowach obrazuje, z jakimi „przeciwnikami” (czad i ogień) mamy do czynienia.

W ramach kampanii, MSWiA zachęca do korzystania w domach z  czujników tlenku węgla. Urządzenia przeznaczone są do monitorowania pomieszczeń pod kątem obecności tlenku węgla (CO). W przypadku wykrycia podwyższonego stężenia czadu uruchamiają głośny alarm dźwiękowy (syrenę o sile 85dB) oraz alarm optyczny. Czułość alarmów jest tak dobrana, aby reagowały już przy stężeniach CO niezagrażających życiu i umożliwiały podjęcie właściwych działań, na długo zanim stężenie czadu osiągnie poziom niebezpieczny dla zdrowia.

Na zakończenie konferencji Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek wręczył Lubelskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie st. bryg. Grzegorzowi Alinowskiemu – dyplom w podziękowaniu za zorganizowanie szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla pracowników Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

mt_gallery: Konferencja prasowa w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w ramach kampanii MSWiA "Czad i ogień. Obudź czujność!".Opracowanie i zdjęcia: asp. Tomasz Stachyra KW PSP w Lublinie.

Skip to content