Obraz 012

Wypadek na trasie Łuków – Radzyń Podlaski. Zderzenie busa pasażerskiego z autem osobowym – 16 osób rannych.

Obraz 012Do wypadku doszło w piątek 21 lipca br. ok. godz. 11.45 na wysokości miejscowości Jeziory gm.Łuków na drodze krajowej K-63 Łuków – Radzyń Podlaski. Zderzeniu uległy dwa pojazdy: pasażerski bus marki VW LT oraz osobowy opel.

Po zderzeniu oba pojazdy wjechały do rowu. Droga została zamknięta dla ruchu. Wyznaczono objazd drogą gminną w m. Jeziory. W wyniku wypadku obrażeń doznało 16 osób (15 osób z kierowcą z pasażerskiego busa – w tym jedna osoba nieletnia oraz jedna osoba – kierowca samochodu osobowego). Uczestnicy wypadku doznali różnego rodzaju obrażeń ciała. Wypadek zakwalifikowano jako zdarzenie masowe. Zespoły ratownictwa medycznego oraz strażacy prowadzili segregację rannych, udzielali kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej i pomocy w transporcie poszkodowanych, udzielali wsparcia psychicznego poszkodowanym. Ustawiono pneumatyczny namiot ratowniczy, do którego transportowano uczestników wypadku. Na miejsce zdarzenia został zadysponowany z Lublina śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który z wyznaczonego miejsca na lądowanie zabrał najciężej poszkodowaną osobę. Osoby z obrażeniami ciała były przetransportowane karetkami pogotowia do trzech szpitali w Łukowie, Radzyniu Podlaskim i Siedlcach. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych.

W działaniach ratowniczych brały udział: 3 zastępy JRG Łuków, 11 ratowników ,  samochód operacyjny , samochód logistyczny, 2 jednostki OSP (Trzebieszów – ksrg , Łazy – 12 strażaków), 5 samochodów policyjnych, 5 karetek pogotowia ratunkowego. Na miejsce wypadku przybył Prokurator, służby drogowe.
Do zabezpieczenia operacyjnego rejonu została wezwana jednostka OSP Dąbie -ksrg.

27 lipca br. w KP PSP Łuków odbyło się spotkanie profilaktyczne z panią psycholog z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie połączone
z treningiem relaksacyjnym. W spotkaniu wzięli udział strażacy z łukowskiej straży pożarnej jak również strażacy z OSP biorący udział w działaniach ratowniczych. Była to bardzo trudna akcja ratownicza o dużym obciążeniu psychofizycznym, w której wystąpiło zbiorowe zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi podczas wypadku masowego. 

tekst: st. bryg. Tomasz Majewski KP PSP Łuków

mt_gallery: Wypadek w miejscowości Jeziory gmina łuków.

zdjęcia: KP PSP Łuków

 

Skip to content